Ker se na različnih socialnih omrežjih pojavljajo takšne in drugačne fotografije živali, so se ustvarjalci Instagrama odločili za ukrepanje proti zlorabi živali. Razvili so namreč nov sistem opozarjanja: ko po hashtagih iščemo živali, se nam namesto iskanih objav prikaže opozorilo, ki opozarja, da lahko fotografije, ki se skrivajo za hashtagom, prispevajo k spodbujanju škodljivega ravnanja z živalmi ali z okoljem.
Instagram je prepoln fotografij srčkanih divjih živali, vključno z eksotičnimi in ogroženimi. Le z enim klikom tako na platformi (Instagramu), ki jo uporablja več kot 800 milijonov uporabnikov, najdemo fotografijo nekoga, ki je fotografiran z mladim tigrom.
A od zdaj naprej nas bo omrežje med samim iskanjem po hashtagih divjih živali (npr. #tigerselfie) opozorilo, da se za na videz nedolžno fotografijo, skriva zloraba živali. Poleg tega stran ponuja tudi številne dodatne informacije o izkoriščanju živali. Instagram želi s temi ukrepi med drugim tudi spodbuditi k razmisleku o ozadju zgodbe nastanka fotografije, želijo pa preprečiti tudi avtomatsko všečkanje takih in podobnih objav.
“Skrbimo za svojo skupnost, vključno v živali in okoljem, ki so pomemben del naše platforme,” je ob tej priložnosti povedala predstavnica Instagrama, Emily Cain.
Organizaciji National Geographic in World Animal Protection sta objavili raziskavo, v kateri povzemata izlesdke opazovanja amatonskega nižavja. Ugotovljeno je namreč bilo, da ljudje lovijo divje živali zgolj zato, da bi se lahko turisti slikali z njimi, s čimer so živali na silo odvzete iz naravnega okolja; tako mladiče odtrgajo iz krempljev svojih mater za to, da jih zaprejo v ujetništvo. v svoji raziskavi v amazonskem nižavju ugotovili, da se divje živali lovi tudi samo zato, da se potem lahko nič hudega sluteči turisti slikajo z njimi. Živali so največkrat na silo odvzete iz divjine, velikokrat jih še kot mladiče vzamejo njihovim materam. V ujetništvu živijo v neprimernih pogojih. Priljubljene turistične dejavnosti, kot je plavanje z delfini ali jahanje slonov, pa za živali pomenijo boleče postopke priprave za turistične atrakcije.
Končni cilj organziacij, katerih namen je boj za pravice živali, je da se socialna omrežja aktivno vključijo v boj proti trgovini z živalmi.