V Škofji Loki in Železnikih delavnici Izdelava dražgoških kruhkov
Informacijska točka Europe Direct Gorenjska ob Dnevih evropske kulturne dediščine 2017 organizira rokodelsko delavnico Izdelava dražgoških kruhkov.
Dražgoški kruhki so ročno oblikovani in okrašeni medeni kruhki, ki so dobili ime po vasi Dražgoše pri Železnikih v Selški dolini. Najstarejši obliki sta okrašeno srce in krajček – medeni kruhek v obliki polmeseca. Izdelani so iz medenega testa ter ročno oblikovani in okrašeni s cvetličnimi motivi.
Več kot 200 let stara tradicija
“Narodopisna znamenitost so umetelno izdelani dražgoški kruhki iz medenega testa, ročno, unikatno okrašeni z narodnimi ornamenti. Izdelovanje dražgoških kruhkov sega več kot 200 let nazaj. Zakališnikovemu Janezu, kmetu in čebelarju je ostajal med. Pa se je domislil, da bi hči kruh zamesila s segretim cvetličnim medom namesto z vodo. Hlebčki pečeni v krušni peči so bili lepe rjave barve in dobrega okusa – rekli so mu »ta medeni kruhek«,” pojasnijo nastanek na spletni strani Dražgoš.
Izdelovanje dražgoškega kruhka se je prenašalo iz roda v rod in tudi danes je po kruhkih veliko povpraševanja. “Primerni so za darila, so obstojni, se ne pokvarijo in ne lomijo. Pravi dražgoški kruhek lahko v Dražgošah še danes naročimo. Izročilo se vestno prenaša na naslednji rod, saj se ga učijo delati v enodnevni delavnici tudi v šoli, pa tudi recept ni skrivnost,” še dodajo na Dražgoški predstavitvi njihove kulturne posebnosti.
Recept za dražgoški kruhek
“Na približno en kilogram moke je potrebno dodati pol litra segretega medu, mleti cimet, mlete klinčke in jelenovo sol. Za samo izdelovanje je potrebno imeti spretne roke,domišljijo in neskončno mero potrpežljivosti.”
Vir: drazgose.si
Delavnici ob Dnevih evropske kulturne dediščine
Delavnico bosta izvedli mojstrici rokodelki, Alenka Lotrič in Breda Tolar, ki nadaljujeta tradicijo peke malega medenega kruhka po starih receptih. Na delavnici bomo izvedeli, kako so nastali dražgoški kruhki ter se preizkusili v pripravi testa, oblikovanju, okrasitvi in peki dražgoških kruhkov.
Izdelava dražgoških kruhkov v Rokodelskem centru DUO Škofja Loka
rokodelska delavnica z mojstricama Alenko Lotrič in Bredo Tolar
27. 9. 2017, ob 17h
Izdelava loških kruhkov in prikaz rezbarjenja lesenih modelov zanje v Muzeju Železniki
rokodelska delavnica z mojstricama Petro Plestenjak Podlogar in Lili Panjtar
28. 9. 2017, ob 17h
Vir: Evropska komisija, RA Sora, Dražgoše