Site icon Lupa portal

V razprave o občinskih proračunih javnost vključuje le polovica občin

<![CDATA[Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj je v okviru projekta Napredne občine Slovenije: Lokalnim skupnostnim prijazni proračuni preverila, ali slovenske občine pri pripravi občinskega proračuna vključujejo zainteresirano javnost.
"Občine, ki želijo delovati transparentno in z občinskim proračunom načrtovati porabo javnih sredstev za dejanske skupne potrebe lokalne skupnosti, zainteresirano javnost povabijo k sodelovanju v javni razpravi o občinskih proračunih," pravijo na Umanoteri.

Raven oblasti, ki je najbližja ljudem – proračun pa pomemben element razvoja lokalne skupnosti

Delovanje občin je zelo povezano z življenjem ljudi – gre za raven oblasti, ki je najbližja ljudem in ima nalogo zastopati njihov skupni interes. “Občinski proračun je eden izmed temeljnih dokumentov občine, ki podrobno prikazuje financiranje občine in predstavlja okvir za delovanje občine na področjih javne porabe. V njem naj bi se odražale dogovorjene smernice razvoja lokalne skupnosti. Proračun je pomemben instrument izvajanja ekonomske, socialne, okoljske, kulturne in drugih politik lokalne skupnosti,” so prepričani na Umanoteri. Dodajajo, da zaradi teh razlogov v naprednih slovenskih občinah ravno v tem času poteka iskrena javna razprava o osnutkih proračunov, ki jih občinski svetniki hitijo sprejemati pred koncem leta.

Koliko občin javnost k sodelovanju povabi aktivno in pravočasno?

Odločitev o tem, ali občine svoje proračune, ki jih pripravljajo ob zaključku leta, dajo v javno razpravo, je prepuščena njim samim in je odvisna predvsem od politične kulture. “Vključevanje zainteresirane javnosti v razpravo o občinskem proračunu v poslovnikih občinskih svetov predpisuje manj kot polovica slovenskih občin,” so ugotovili na Umanoteri.
Dodajajo, da vodstva občin, ki iskreno vabijo k sodelovanju in želijo slišati pripombe, predloge in usmeritve o osnutkih proračunov, javnost povabijo aktivno, pravočasno in za zadosti časa. “Objava osnutka proračuna zgolj na občinski oglasni deski pri tem zagotovo ni dobra praksa.”

Občani se tako počutijo slišane, upoštevane, vključene

Kot še poudarjajo na Umanoteri, v občinah, kjer imajo prebivalci možnost razpravljati o občinskih proračunih in jih občinske uprave pri tem aktivno podpirajo, raste zaupanje v demokracijo, povečajo se subjektivno zadovoljstvo, transparentnost poslovanja občine ter učinkovitost porabe javnega denarja.
 ]]>

(Visited 91 times, 1 visits today)
Exit mobile version