Uredili pot pri slapu Peričnik
Javni zavod Triglavski narodni park je v sodelovanju s Turističnim društvom Mojstrana, Komunalo Kranjska Gora, Turizmom Kranjska Gora, Občino Kranjska Gora in lastnikom zemljišča izvedel vzdrževalna dela na poti pri slapu Peričnik. “Obsežnejša vzdrževalna dela so bila potrebna zaradi slabega stanja obstoječe poti ter številnih erozijskih žarišč in bližnjic. Uspešna ureditev bo prispevala k preprečevanju širjenja erozije, hoje po brezpotjih in k večji varnosti obiskovalcev,” so povedali.
Obisk Peričnika je vrhunsko doživetje
Slap Peričnik s svojimi 52 m višine sodi med najbolj znamenite slovenske slapove. Obdan z veličastnim ambientom konglomeratne stene velja za zelo obiskano točko vse leto. “Prh vode v poletnem času ohladi osvežitve željnega pohodnika, zimsko veličastje kraljestva ledenih sveč pa obiskovalca nikakor ne pusti ravnodušnega,” pravijo na TNP.
Vsi, ki si želijo miru in svežega zraka, se do slapu radi odpravijo po Poti Triglavske Bistrice, ki je odmaknjena od ceste. Pot je pred več kot stoletjem s pomočniki uredil Jakob Aljaž. “Obisk Peričnika poleg veličastnega pogleda na Severno Triglavsko steno v zatrepu doline predstavlja vrhunsko doživetje na tej poti,” dodajajo na TNP. Slap Peričnik je relativno lahko dostopen, a kljub temu obiskovalce opozarjajo, da gre za območje gorskega sveta, dostopne poti pa imajo značaj planinskih poti, zato pozivajo k varnemu in strpnemu koraku ter uporabi ustrezne obutve.
Uredili tudi Soško pot
Vzdrževalna dela pred začetkom poletne sezone pa so potekala tudi na Soški poti. Atraktivna in dinamična parkovna pot, ki poteka od izvira Soče do Bovca, je namenjena spoznavanju in občudovanju drobnih čudes narave, ponuja pa veličastne poglede na trentarske vršace.
Varno v Triglavskem narodnem parku
Obiskovalce Javni zavod Triglavski narodni parka poziva k upoštevanju priporočil obiskovanja, predvsem hoje po vzdrževanih in označenih poteh. “Tla v gorskem svetu so zelo občutljiva, pogosto jih pred erozijo varuje le tanka plast vegetacije. Ta je sicer prilagojena na zahtevne naravne razmere, vendar kljub temu ranljiva. Poškodbe vegetacije zaradi pogostega gibanja zunaj urejenih in označenih poti lahko povzročijo njeno uničenje in s tem erozijo tal. Posebej obremenjeno je rastlinstvo ob planinskih poteh,” pojasnjujejo.
Opozarjajo, da je hoja zunaj poti manj priporočljiva. “Naravovarstveni, upravljavski in estetski vidiki obiskovanja občutljivega gorskega sveta zahtevajo od obiskovalca, da spoštuje krhkost življenja v gorah. Pravila in priporočila ravnanja in obnašanja v narodnih parkih imajo povsod po svetu velik pomen. Varovati in ohraniti moramo izjemnost, prvobitnost in edinstvenost fenomenov, ki so s strani države prepoznani kot tisti, ki jih je nujno potrebno ohraniti za prihodnje rodove. Velika večina obiskovalcev Triglavskega narodnega parka ta pravila razume in jih tudi dosledno spoštuje,” zaključijo.
Vir: TNP