Urbano vrtičkarstvo v Velenju za spreminjanje mest in vključenost ranljivih skupin

20. februarja, 2017

Mednadorni projekt AgriGo4Cities, ki so ga na valentinovo predstavili v Velenju, se posveča mestnemu in predmestnemu vrtičkarstvu – ob tem pa vključuje ranljive skupine prebivalstva, tako družbeno kot ekonomsko.

“Povečano sodelovanje oblasti z državljani bo spodbudilo zaupanje v javne institucije in okrepilo vključenost ranljivih skupin v lokalno družbo in gospodarstvo. Zmanjšanje družbenih in gospodarskih neenakosti pa vodi tudi v trajnostni razvoj marginaliziranih sosesk,” pravijo na ZRC SAZU, ki je vodilni partner projekta.  Z uporabo mednarodnega pristopa na različnih prostorskih ravneh želi projekt AgriGo4Cities postati vzorčni model dobro upravljanega Podonavja.

Družbena vključitev, večja motivacija za sodelovanje in – vrtičkanje

“Osrednji izzivi in potrebe podonavskih držav so danes povezani z vprašanjem, kako državljane vključiti v procese odločanja in tako povečati učinkovitost upravljanja. Odsotnost mehanizmov, ki bi omogočali družbeno participacijo, prispeva k zmanjšani motivaciji državljanov za sodelovanje v upravljanju in administraciji, saj se ti počutijo izključeni iz političnih, socialnih in gospodarskih programov ter premalo usposobljeni, da bi bili enakovredni sogovorniki in morebitna gonilna sila sprememb,” poudarjajo na ZRC SAZU. Dodajajo, da se razkorak med državljani in javnimi oblastmi povečuje na vseh ravneh, kar krepi nezaupanje ljudi v javne institucije in ovira učinkovito participacijo v procesih odločanja. “Skupine, ki se v te procese najmanj vključujejo, so tudi sicer odrinjene na družbeni rob: revni, brezposelni, brezdomci, Romi, ostareli, ženske in mladi. Naraščajoče družbene in gospodarske neenakosti pa se odražajo tudi v zmanjšani kakovosti bivanja v mestih.”

Mestna občina Velenje s projektom uspešno pridobila evropska sredstva

Projekt AgriGo4Cities je v višini 85% sofinanciran z naslova programa Interreg Danube Transnational Programme. Projekt je pričel z izvajanjem 1.1.2017 in bo trajal 30 mesecev, do konca junija 2019. Vodilni partner projekta je Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Projektni konzorcij sestavlja deset partnerjev iz sedmih držav (Slovenija, Češka, Madžarska, Romunija, Slovaška, Bolgarija in Nemčija), šest pridruženih partnerjev iz štirih držav (Slovenija, Češka, Nemčija in Bolgarija) ter črnogorski partner v okviru Instrumenta za predpristopno pomoč.

Vir: ZRS SAZU, velenje.si

(Visited 42 times, 1 visits today)