Site icon Lupa portal

Turno smučanje – od rekreativnega razmaha do olimpijskega sna

Turnosmučarsko priljubljena Begunjščica bo tudi del trase tekme Zelenica Ski Raid, ki bo hkrati državno prvenstvo v turnem smučanju in tekma slovenskega pokala ter izziv za rek

Turno smučanje je vse bolj priljubljeno, prav tako raste zanimanje za tekmovalno panogo, ki se ji obeta premiera na zimskih olimpijskih igrah leta 2022 v Pekingu. V Sloveniji korenine turnosmučarskih tekmovanj segajo v leto 1927, od leta 2004 tekmovalci merijo moči tudi v slovenskem pokalu in se udeležujejo mednarodnih tekem na najvišji ravni, kjer je največje uspehe dosegel Nejc Kuhar. Na prihajajočem državnem prvenstvu v turnem smučanju, ki bo 3. in 4. marca na Zelenici, se bodo lahko na tekmovalni trasi preizkusili tudi rekreativni turni smučarji in morda v sebi prebudili tekmovalno strast. 

 

Za prvo slovensko tekmo v turnem smučanju se šteje Triglavski smuk leta 1927, ki so ga nato prirejali vse do leta 1950, med prvimi Slovenci, ki so se od osemdesetih let dalje udeleževali tekem v Italiji, pa so bili gorski reševalci, alpinisti z dobro kondicijo in odličnim smučarskim znanjem. “Leta 1996 smo na Jezerskem organizirali prvo turnosmučarsko tekmovanje v Sloveniji, po vzoru italijanskega Rallyja: pohod, dolg približno tri do štiri ure, šprint in veleslalom. Tekmovali smo v parih. Pot je morala biti prehojena v določenem času, za končno uvrstitev sta štela čas šprinta in čas veleslaloma, ki sta bila preračunana v točke po določenem algoritmu. Tekmovalo se je v moški, ženski in mešani kategoriji. Že naslednje leto so Tržičani organizirali podobno tekmovanje na Zelenici, pozneje pa so nastala še druga tekmovanja po Sloveniji,” se spominja Milan Šenk iz GRS in TTSO PD Jezersko, skupaj s Tonetom Karničarjem prvi državni prvak v parih, in sicer leta 2004, ko je bilo prvič organizirano državno prvenstvo Slovenije v parih.
Milan Šenk, vodja slovenskega pokala v turnem smučanju (foto: Primož Šenk)
Milan Šenk, vodja slovenskega pokala v turnem smučanju (foto: Primož Šenk)

 

Leta 2002 je bila pri Planinski zvezi Slovenije ustanovljena Komisija za turno smučanje, ki jo je leta 2012 nasledila Komisija za gorske športe, pod okriljem katere delujeta tekmovalno turno smučanje in ledno plezanje. Po letu 2004 se je za Slovence začelo obdobje mednarodnih tekem na najvišji ravni, od udeležbe na svetovnih in evropskih prvenstvih do nastopov na tekmah za svetovni in evropski pokal. Najuspešnejši slovenski tekmovalec je Nejc Kuhar (Društvo za razvoj turnega smučanja), ki že vrsto let drži stik s svetovnim vrhom in se je najvišje zavihtel do 5. mesta, ob njem so uspešno tekmovali tudi Anže Šenk (TTSO PD Jezersko), prvi državni prvak posamično leta 2006, Matjaž Mikloša (TSK Olimpik), odličen v vzponu, in Luka Mihelič (TSK Olimpik), v zadnjem času vidno napreduje Luka Kovačič (TSK Olimpik), v ženski konkurenci pa je največje uspehe na mednarodni ravni dosegla Karmen Klančnik Pobežin (TSK Olimpik). Leta 2016 je tekmovalno turno smučanje postalo šport, priznan s strani Mednarodnega olimpijskega komiteja, kar mu daje možnost, da se predstavi na zimskih olimpijskih igrah leta 2022 v Pekingu. Po Kuharjevih besedah bo turno smučanje tako “postalo prepoznavnejše, predvsem za mlade, ki jih v naših vrstah manjka, pa bo lahko tudi velika spodbuda za ukvarjanje s tem športom s ciljem nastopa na olimpijskih igrah.

 

Zelenica Ski Raid je stalnica, a hkrati novost na slovenskem turnosmučarskem koledarju. Prvi marčevski konec tedna, 3. in 4. marca, se bodo tekmovalci na Zelenici in okoliških gorah pomerili na državnem prvenstvu v turnem smučanju (v vzponu in posamezno), rekreativnim turnim smučarjem pa je letos prvič namenjena hobby preizkušnja po trasi tekme, a brez merjenja časa.  Tekmovanje na Zelenici organizirajo Društvo za razvoj turnega smučanja, ŠD Lom, GRS Tržič in PD Tržič, prijave pa sprejemajo do 1. marca.
Turno smučanje – od rekreativnega razmaha do olimpijskega sna (foto: Primož Šenk)
(Visited 87 times, 1 visits today)
Exit mobile version