Terasasta krajina v samostanu v Piranu

9. oktobra, 2017

V križnem hodniku Minoritskega samostana v Piranu je bila do včeraj  postavljena potujoča razstava Terasasta krajina in njena prihodnost. Razstava je bila prvič predstavljena lani v Padovi, na tretjem svetovnem strokovnem srečanju o terasastih krajinah. Da smo si jo lahko ogledali tudi pri nas, je poskrbela krajinska arhitektka Romana Kačič iz Zavoda za krajino, kulturo in umetnost Abakkum.

TERASASTAKRAJINA4

Tudi slovenska terasasta krajina

K predstavitvam terasastih gradenj iz različnih koncev sveta, od Japonske do Italije, je dodala še slovensko Obalo s terasasto krajino v okolici sečoveljskih in strunjanskih solin. Prav tako je terasasta krajina s prisotnostjo suhogradnih kamnitih zidov ena izmed najpomembnejših komponent krajinske slike Pirana. To je trajnostno najprimernejši način gradnje saj ima prednosti s hidrološkega in ekološkega vidika.

TERASASTAKRAJINA2

Romana Kačič opozarja, da je potrebno pri posegih v te občutljive prostore razmišljati, koliko pozidave še prenesejo, da jih ne bomo izgubili. Pri nas namreč ni več ohranjenih veliko terasastih krajin. Na razstavi so predstavljene tudi terasaste krajine s Krasa, Brkinov in Jeruzalema.

TERASASTAKRAJINA1

Romana Kačič zadnja leta živi v Piranu a sodeluje pri številnih projektih urejanja urbanih in drugih kulturnih krajin na območju Slovenije, Italije in Hrvaške. Pri projektih sodeluje tudi mož, prav tako krajinski arhitekt, Mattias Liden.

TERASASTAKRAJINA5

Igor Fabjan

foto: Igor Fabjan

(Visited 33 times, 1 visits today)