Svetovni gradbeni forum v Ljubljani z več kot 700 udeleženci z vsega sveta ponudil nove rešitve za izzive v gradbeništvu

9. aprila, 2019
Foto: Borut Cvetko (Mediaspeed)

V Ljubljani se je danes na prvem Svetovnem gradbenem forumu zbralo več kot 700 udeležencev iz 51 različnih držav. Na srečanju z naslovom »Odpornost stavb in infrastrukture«, bodo do četrtka, 11. aprila, skupaj z več kot 100 strokovnjaki z vsega sveta razpravljali o delu inženirjev in gradbenikov in naprednih rešitvah za doseganje trajnostnih ciljev Združenih narodov.

»Živimo v času, ki ga pretresajo globalne, socialne, politične in okoljske spremembe. Zato se razvijajo nove smernice za okolju prijazno, trajnostno sobivanje v večkulturnem okolju. Tako v Evropi kot tudi širše razvojni trendi vodijo k novim, originalnim dizajnom, pristopom in rešitvam, ki omogočajo trajnostno rast, v okviru katere veliko pozornost posvečamo tudi omejenim naravnim virom, energiji in želji po recikliranju. Poklic gradbenika je dosegel točko, v kateri je vsaka arhitekturna in tehnična gradbena rešitev izvedljiva. Ob tem se poraja vprašanje, ali je to smiselno in ali cena, ki jo za to plačujeta okolje in gospodarstvo, morda le ni previsoka. Zato inženirstvo in ostali podobni poklici predstavljajo vodilno in gonilno silo razvoja in napredka. Gradbeno inženirstvo v tem igra zelo pomembno vlogo. Le tako se bo lahko to področje razvijalo in se tudi v prihodnosti ponosno in samozavestno soočalo z izzivi. Hkrati pa bo s  tem doprineslo tudi levji delež k razvoju celotne družbe,« je na odprtju Svetovnega gradbenega foruma povedal minister za okolje in prostor Simon Zajc.

Nove tehnologije, manj odpadkov in preudarna raba energije

»Gradbeništvo je ključen del naših življenj, inženirji pa so srce trajnostnega razvoja. Gradbeništvo in inženirstvo je prisotno v mestih, prostorih za rekreacijo, na univerzah, v pisarnah, tukaj so tudi ceste in železnice in številna druga področja. Najdemo ju res povsod. Ob tem je tudi naša ekonomija močno odvisna od njiju. Ravno zato se moramo še toliko bolj truditi, da v gradbeništvu uporabljamo najnovejše tehnologije, zmanjšamo količino odpadkov in preudarno trošimo energijo. Resnično upam, da bo forum, ki bo naslavljal vse te izzive, postregel tudi z rešitvami zanje,« je obiskovalce foruma nagovorila dr. Marlene Kanga, predsednica Svetovne zveze inženirskih organizacij (WFEO), ki forum organizira skupaj z Inženirsko zbornico Slovenije (IZS) in Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani (FGG UL).

»Gradbeništvo je gotovo najbolj tradicionalna gospodarska panoga, ki pa v zadnjem obdobju z novimi tehnologijami in managementom (BIM itd.) doživlja veliko sprememb. Glede na pričakovano rast svetovnega prebivalstva bo nujno bistveno spremeniti standarde gradnje. Kljub povečanim obtežbam zaradi grozečih naravnih katastrof bo hkrati potrebno zmanjšati porabo gradbenih materialov in energije, sicer ne bo možno že v kratkem zagotoviti dovolj virov,« meni predsednik IZS mag. Črtomir Remec.

»Dogodek na eni strani ponuja možnost mednarodne uveljavitve znanja slovenskih gradbenikov in strokovnjakov, povezanih z gradbeno panogo v najširšem smislu, na drugi strani pa prenos najnovejših mednarodnih trendov in obveznosti na področju trajnostnega razvoja in vloge gradbeništva v njem,« o forumu pravi dekan Fakultete za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani (FGG UL) prof. dr. Matjaž Mikoš.

Forum poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja in Organizacije združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO).

6 tematskih sklopov

V duhu želje po iskanju učinkovitih rešitev, ki slonijo na sedemnajstih ciljih trajnostnega razvoja, ki so jih začrtali pri Združenih narodih, je trodelni delovni program foruma razdeljen na šest tematskih sklopov, in sicer:

  1. tematski sklop: energija v 21. stoletju – učinkovitost rabe virov v grajenem okolju,
  2. tematski sklop: gradbeništvo 4.0 in napredno konstrukcijsko inženirstvo,
  3. tematski sklop: kulturna dediščina v digitalnem svetu,
  4. tematski sklop: obvladovanje in upravljanje tveganj naravnih nesreč za  vzpostavitev odpornejše skupnosti,
  5. tematski sklop: večanje zmogljivosti družbe na področju inženirstva,
  6. tematski sklop: digitalno inženirstvo grajenega okolja – upravljanje z nepremičninami in premoženjem, integralno informacijsko modeliranje stavb.

Gradbeništvo ima v Sloveniji dolgo tradicijo, v letošnjem letu pa praznuje dve pomembni obletnici – stoletnico Ljubljanske inženirske zbornice, predhodnice Inženirske zbornice Slovenije, in stoletnico Tehnične fakultete Univerze v Ljubljani. Ob 100. obletnici Ljubljanske inženirske zbornice, je v času trajanja Svetovnega gradbenega foruma v 2. preddverju Cankarjevega doma postavljena priložnostna razstava 100 let inženirske zbornice.

Celoten program Svetovnega gradbenega foruma najdete tukaj.

(Visited 85 times, 1 visits today)