Ste to vedeli o Dedku Mrazu?

20. decembra, 2018
Foto: TIC Kranj

Čeprav zemlja zdaj počiva oz. leži v grudah na polju (od tod tudi ime – gruden), december zaznamujejo številni prazniki, praznovanja in tudi obdarovanja, za katera so odgovorni prav dobri možje, ki v tem času pohajkujejo po naših domovih in nosijo tista dolgo pričakovana darila.

father-christmas-1149928_960_720

 

V času komunizma je bilo praznovanje božiča kot verskega praznika postavljeno na obrobje. Tako takrat ni bilo več dela prostih dni, božič pa je bil izrinjen iz javnega življenja. Takratna Sovjetska zveza je kot alternativo začela poudarjati neverski praznik, novo leto. Božično drevo je nadomestila novoletna jelka, vlogo obdarovanja pa je prevzel Dedek Mraz.

Legenda o Dedku Mrazu prihaja iz leta 1930 – Dedek Mraz pa je k nam kot mitološko bitje prišel po drugi svetovni vojni iz Rusije. Tam se imenuje Ded Moroz, poročen pa je s starko Zimo.

 

Dedek mraz – v vlogi kaznovalca

Starodavne legende pripovedujejo, da je bil Dedek Mraz brat Vodnarja, povodnega moža in nevarnega bitja z dolgimi in zelenimi lasmi. Dedek Mraz naj bi tako bil naslednik starih duhov in demonov, ki niso bili prijazni. Pogani so ga imenovali Varuna, simboliziral pa je temo, kaos in smrt. Rusija je v 10. stoletju sprejela krščanstvo, takrat pa je preporod začel doživljati tudi Varuna. Dobri možje, tudi Dedek Mraz, niso bili vedno dobri, kot jih poznamo danes. Zato je tudi danes vloga Dedka Mraza dvojna – ne le, da nagrajuje, ampak tudi kaznuje.

 

Ruska Sibirija, pri nas pod Triglavom

Dedek Mraz, kot ga poznamo danes, po eni od legend živi v Sibiriji. Tam je tudi poštni nabiralnik, kamor pridejo otrokova pisma z željami in prošnjami. Spet druga legenda pa pravi, da živi na Laponskem, v severni Finski. Pri nas je obveljajo, da Dedek Mraz živi v Kekčevi deželi pod Triglavom.

 

santa-claus-1819933_960_720

 

Pokrit s slovensko polhovko

Podoba Dedka Mraza se je pri nas in v svetu skozi leta izredno spreminjala. Na začetku je bil ves v belem, danes pa je njegova podoba, kot ga je upodobil Maksim Gaspari, pojava prijaznega starčka z dolgimi belimi lasmi in košato brado. Pokrit je s slovensko polhovko, za katero so zataknjeni zimzeleno rastlinje in pisani trakovi.

Foto: TIC Kranj
Foto: TIC Kranj

 

Oblečen je v ovčji kožuh, ki je ob strani okrašen s slovenskimi ljudskimi ornamenti (rožmarin, gorenjski nagelj …). Obut je v črne, rjave, tudi bele usnjene škornje, na hrbtu pa ima velik slovenski pleteni koš, ki je poln daril za otroke. Dedka Mraza spremljajo živali in palčki, večkrat tudi druga bajeslovna bitja.

 

(K. Ž.)

(Visited 244 times, 1 visits today)