Site icon Lupa portal

Smo mediji svobodni?

Danes obeležujemo svetovni dan svobode tiska. Dan je namenjen opozarjanju na vlogo sedme sile v demokratičnih družbah. Slovenija je na lestvici svobodde tiska, ki ga vsako leto objavi organizacija Novinarji brez meja, na 37. mestu med 180 državami.

newspaper-718412_960_720

Svetovni dan svobode tiska je predlagal Unesco, ki je že v resoluciji iz leta 1991 izpostavil, da svobodni, pluralni in neodvisni mediji temeljna sestavina vsake demokratične družbe. Svetovni dan sicer izhaja iz prizadevanja afriških novinarjev, ki so po padcu berlinskega zidu in ukinjanju medijske cenzure v vzhodni Evropi videli možnost za uveljavljanje svobode tiska tudi na njihovi celini. S pomočjo Unesca so leta 1991 organizirati seminar v Namibiji, posledica katerega je bila prelomna windhoeška deklaracija o svobodnih in neodvisnih medijih. Deklaracija je spodbudila Generalno skupščino Združenih narodov, da je dve leti kasneje dan sprejetja deklaracije razglasila za svetovni dan svobode tiska.

Danes tako po vsem svetu potekajo številne dejavnosti, posebna pozornost pa je namenjena tudi zavedanju pomena pravice do svobodo izražanja.

Ob tej priložnosti Združenje novinarjev in publicistov opozarja, da država še vedno ni umaknila rok iz medijev. V preteklem letu so v Združenju pogosto opozarjali na politične pritiske na novinarje in kazesnko zakonodajo, na podlagi katere je mogoč kazenski pregon novinarjev zaradi kritike javnih funkcionarjev.


Društvo novinarjev Slovenije je ob letošnjem Dnevu svobode tiska pripravilo posebno izjavo, s katero od ministrstva za kulturo zahteva, da »predstavi napovedano medijsko strategijo in takoj začne s postopkom sprememb medijske zakonodaje«.

Ministrstvo za kulturo sporoča, da je priprava strategije v zaključni fazi in da bo datum njene predstavitve določen takoj po imenovanju nove ministrice ali ministra, spremembe medijske zakonodaje pa bodo pripravljene v skladu s po javni razpravi sprejeto strategijo. Nuja teh sprememb je z aktualno novico o zdrsu Slovenije na indeksu svobode medijev še toliko večja.

Ali ste vedeli?

  • Da je bilo lani po svetu zaprtih 199 novinarjev

  • Da v Sloveniji dela 2277 novinarjev

  • Da je v Sloveniji uradno zaposlenih 1540 novinarjev, 737 je samozaposlenih

K. Ž.

 

 

(Visited 74 times, 1 visits today)
Exit mobile version