Slovenski dijaki pobrali odlikovanja na Mednarodni olimpijadi iz astronomije

11. januarja, 2017
Jakob Robnik z bronasto medaljo Foto: Maruša Žerjal

Slovenska reprezentanca srednješolskih astronomov se je decembra udeležila 10. mednarodne olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Indiji. In ne samo, da so sodelovati, celo pobrali so precej odlikovanj: tri pohvale ter bronasto in srebrno medaljo.

Na mednarodni olimpijadi je lani sodelovalo 234 srednješolcev iz 42 držav vseh celin. Organizatorji so skupno podelili 14 zlatih, 28 srebrnih in 50 bronastih medalj ter 48 pohval.

Slovenska ekipa se je letos izredno uspešno odrezala: Aleksej Jurca je prejel srebrno medaljo, Jakob Robnik bronasto medaljo, Luka Govedič, Anže Jenko in Urban Ogrinec pa pohvale. Slovenske ekipe srednješolcev so na mednarodni olimpijadi sodelovale že četrtič. Skupno so do zdaj osvojile pet medalj in devet pohval.

Anže Jenko je prejel pohvalo za dosežek na olimpijadi Foto: Andrej Guštin
Anže Jenko je prejel pohvalo za dosežek na olimpijadi
Foto: Andrej Guštin

Tekmovanje so sestavljali štirje sklopi: teoretični, opazovalni, skupinski del ter obdelava podatkov.

Še nekaj zanimivosti iz zakulisja tekmovanja

  • Da tekmovalci ne bi do nalog dostopali še pred začetkom tekmovanja, so bili njihovi mentorji nastanjeni v drugem hotelu, oddaljenem 20 km od njihovega kampusa. Poleg tega so vsi tekmovalci pred začetkom prvega dne vse mobilne telefone, računalnike in ostale elektronske naprave z možnostjo povezave v svetovni splet izročili svojim mentorjem.
  • Najobsežnejši del tekmovanja sestavljajo teoretične naloge, saj jih tekmovalci rešujejo kar 5 ur nepretrgoma. Letošnji nabor teoretičnih nalog je bil pester in je pokril praktično vsa področja astrofizike. Pomembno je, da so se naloge dotaknile najsodobnejših astronomskih metod in odkritij, na primer gravitacijskih valov in metode iskanja eksoplanetov.
  • Indijsko vreme je bilo opazovalcem naklonjeno, le rahla meglica in skoraj polna Luna sta postavili nekaj omejitev. Del opazovalnih nalog je bil sicer v planetariju, kjer ne poznajo vremenskih tegob.

K. Ž.

(Visited 219 times, 1 visits today)