Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola
![drinks-2578446_640](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2017/09/drinks-2578446_640.jpg)
Nacionalni inštitut za javno zdravje v tesnem sodelovanju z Ministrstvom za zdravje je v minulem tednu začel s projektom ‘Vzpostavitev interdisciplinarnega celostnega pristopa k odkrivanju in podpori pri opuščanju tveganega in škodljivega pitja alkohola med odraslimi prebivalci’, oz. s krajšim nazivom ‘Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola – SOPA’.
Osnovni namen projekta je zmanjšati čezmerno pitje alkohola in njegove negativne učinke na zdravje obravnavanega ter vzpostaviti odgovoren odnos do alkohola pri vključenih deležnikih.
Slovenija v evropskem vrhu
Slovenija se glede obsega posledic zaradi škodljive rabe alkohola nahaja v samem evropskem vrhu. Priporočila Evropske komisije in SZO za Slovenijo kažejo na odsotnost celovitega sistema spremljanja tveganega in škodljivega pitja alkohola ter njegovih posledic in učinkov na širšo družbeno-ekonomsko stanje. Na podlagi sprejemanja učinkovitih ukrepov alkoholne politike se Slovenija uvršča na 16. mesto med 29 evropskimi državami, pri čemer se glede na registrirano in neregistrirano uporabo alkohola Slovenija uvršča kar na 5. mesto med državami članicami Evropske unije.
Prvi interdisciplinarni pristop
“Pitje alkohola je integrirano v splošno kulturo prebivalstva Slovenije, kar vpliva na pomanjkljivo zavedanje negativnih posledic. Z uvedbo interdisciplinarnega pristopa, ciljno usmerjenega k odpravljanju oziroma zmanjševanju tveganega in škodljivega pitja alkohola, bomo pripomogli k zmanjšanju vseh negativnih posledic na različnih ravne,h,” še dodajajo na NIJZ.
Kot poudarjajo na inštitutu, bomo s projektom SOPA v Sloveniji namreč prvič povezali zdravstveni in socialni sektor ter nevladne organizacije v mrežo, ki bo naslovila problematiko alkohola tako na individualni ravni kot na ravni skupnosti. Tak interdisciplinarni pristop predstavlja dodano vrednost pri obravnavi tveganega in škodljivega pitja alkohola. Za izvajanje takšnega povezanega oziroma integriranega pristopa se bodo strokovnjaki s področja zdravstva, socialnega varstva in nevladne organizacije v projektu SOPA dodatno usposobili.