»Sejem MEGRA skupaj s sejmom GREEN je bil vrhunski strokovni dogodek, na katerem so se zrcalile aktualne teme s področja gradbeništva, komunale, energetike in obrti ter narekovale smeri razvoja v sonaravno gospodarstvo in trajnostno gradbeništvo. Sejem kot izjemno priložnost za izmenjavo znanja in izkušenj so v največji meri izkoristile strokovne institucije. V manjši meri so jim sledili gradbeniki, ki imajo ta trenutek sladke težave z obilico naročil. Vsekakor pa je za promocijo potrebno poskrbeti tedaj, ko ti gre najbolje. Obeti za gradbeništvo so dobri, a ob predpostavki, da bomo v prihodnje bolje skrbeli za kadre in izobraževanje, se ozirali preko meja, pri tem pa gradili svoj ugled tudi v domačem okolju. Sejma MEGRA in GREEN imata prihodnost, kot jo imata tudi gradbeništvo in trajnostni način delovanja na vseh nivojih,« je ob zaključku obeh sejmov povedal Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma.
Trajnostna inovativnost gradnje in bivanja
30. mednarodni sejem gradbeništva, energetike, komunale in obrti MEGRA ter 4. mednarodni sejem trajnostnih tehnologij in zelenega življenjskega sloga GREEN sta od 4. do 7. aprila 2018 v Gornji Radgoni predstavila 220 razstavljavcev iz 11 držav na več kot 9.000 m2 površin.
MEGRA
Sejem MEGRA je povezal ponudnike in uporabnike najnovejše mehanizacije, materialov, orodij in storitev. Ponujal je trajnostno gradnjo, energijsko in siceršnjo obnovo stavb, urejanje okolice, sodobno klimatizacijo ter opozarjal na pomen lesa v gradbeništvu in bivanju. Na Obrtni ulici so člani Obrtno podjetniške zbornice Slovenije prikazovali svoje izdelke, zaključna obrtna dela v gradbeništvu in deficitarne poklice. Predstavile so se ustanove z vseh nivojev izobraževanja. Obiskovalce so vabila brezplačna svetovanja arhitektov, gradbenih in energetskih strokovnjakov.
GREEN
Sočasni sejem GREEN je na razstavnih prostorih in predavalnicah predstavil zamisli in izdelke, ki so v korist potrošnikom, okolju in družbi: samooskrbo z energijo iz obnovljivih virov, naravne gradbene materiale in gradnjo, ekološko in permakulturno pridelavo, rokodelstvo in naravne, domače dobrote. Obiskovalci so lahko pobliže spoznali projekte in organizacije, ki dajejo pred dobičkom prednost pozitivnim družbenim in okoljskim učinkom.
V številkah:
- MEGRA 2018
- Število razstavljavcev 160
- 9 sodelujočih držav (Avstrija, Danska, Hrvaška, Italija, Madžarska, Nemčija, Slovaška, Švica, Slovenija)
- Razstavni prostor 8.000 m2
- GREEN 2018
- Število razstavljavcev 60
- 4 sodelujoče države (Avstrija, Belgija, Slovenija, Češka)
- Razstavni prostor: 1100 m2
- Število obiskovalcev skupaj: 8000
Trajnostno aktualno dogajanje
Ob zanimivih razstavnih vsebinah so poslovne in strokovne obiskovalce iz Slovenije in tujine vabila tehtna poslovna in strokovna srečanja. Društvo za ceste Ljubljana v sodelovanju z Društvom za ceste Severovzhodne Slovenije je organiziralo posvet o razvoju sodobne prometne infrastrukture kot priložnosti za močan gospodarski razvoj Severovzhodne Slovenije. Podeljena so bila priznanja Znak kakovosti v graditeljstvu 2018.
Uspešno je bilo B2B kooperacijsko srečanje MEET4BUSINESS MEGRA 2018. V organizaciji kabineta predsednika vlade in Ministrstva za okolje in prostor RS se je odvil Nacionalni forum zelenega gospodarstva. Združenje socialne ekonomije Slovenije je pripravilo posvet na temo družbenih in trajnostnih učinkov podjetij socialne ekonomije. Ministrstvo za okolje in prostor je predstavilo projekt LIFE ter okoljsko oblikovanje in inovacije kot del krožnega gospodarstva za večjo konkurenčnost Slovenije.
Inštitut za javne službe je organiziral strokovni posvet, ki ga lahko strnemo pod geslom »Komunala po meri občanov«. Združenje asfalterjev Slovenije je osvetlilo pomen digitalizacije v asfalterstvu ter prikazalo napredno vgrajevanje asfalta. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je opozorila na najpomembnejše novosti novega gradbenega zakona vključno z možnostjo legalizacije črnih gradenj ter na pasti in novosti pri opravljanju čezmejnih storitev. LEA Pomurje in Skupnost občin Slovenije sta organizirala konferenco Greens. Zanimiva predavanja je pripravila Zveza ekoloških gibanj Slovenije.
V predavalnici Govoreča paleta in na razstavnih prostorih sejma GREEN sta Združenje za naravno gradnjo in Društvo za permakulturo Slovenije pripravili brezplačna svetovanja o naravni gradnji ter perkmakulturni pridelavi. Povezovalnica Etri skupnosti je gradila vključujočo družbo in trajnostno prihodnost Slovenije. Ekoci – eko civilna iniciativa je predstavila zelene dragulje narave, zdravilne rastline, industrijsko konopljo in druge naravne materiale, skupaj s Pomurskim sejmom razglasila Ekoci Green design za izbor najbolj inovativnih oblačil iz naravnih materialov ter na izmenjevalnici semen v podporo Svetovnemu dnevu čebel razdelila na tisoče semen medovite ajde. Obiskovalci so se lahko udeležili izkustvenih delavnic na permakulturnem sejemskem vrtu.
Svetovanja obiskovalcem
Vse sejemske dni je Ekosklad nudil energetska svetovanja ter Gradbeni inštitut ZRMK neodvisna in celovita svetovanja arhitektov, gradbenih in energetskih strokovnjakov ter svetovanja za ravnanje v primeru poplav, potresov in plazenja. CPU d.o.o., so.p., Center ponovne uporabe je pripravil delavnice in svetovanja na temo, ko odpadni izdelki dobijo novo življenje. Na permakulturnem vrtu so potekale izkustvene delavnice o pripravi vrta spomladi.
Vir in foto: Pomurski sejem