S prvim januarjem obvezen javljalnik ogljikovega monoksida

11. decembra, 2016

<![CDATA[Če imate doma kamin, peč, bojler, prenosni grelnik ali kuhalnik na fosilna goriva, torej na drva, nafto, plin ali druge vire – torej naprave, ki za zgorevanje jemljejo zrak iz prostora, morate do novega leta v prostore obvezno namestiti javljalnik ogljikovega oksida.

Kaj sploh je ogljikov monoksid?

Ogljikov monoksid s kemijsko formulo CO je brezbarven plin brez vonja, gorljiv in zelo toksičen plin. Je glavni produkt nepopolnega zgorevanja ogljika in spojin, ki vsebujejo ogljik. “V običajnih pogojih je redkejši od zraka, vendar se zbira pri tleh. Če zastrupitev povzroči izgubo zavesti, se količina vdihanega ogljikovega monoksida poveča, zaradi tega pa se tudi občutno poveča smrtnost,” pojasnjuje na spletni strani Iztok Zajc, Vodja preventivne službe, Gasilska brigada Ljubljana.

Pravilnik o zahtevah za vgradnjo kurilnih naprav 11. člen veleva, da je treba v prostore s kurilnimi napravami, odvisnimi od zraka v prostoru, CO senzorje v skladu s tem pravilnikom namestiti najpozneje do 1. januarja 2017.

Nastane lahko v prostorih s pečmi na trda goriva (tudi kamini), plinske peči, agregati in naprave z motorji na notranje izgorevanje v zaprtih prostorih (skupinske garaže/parkirišča pod večstanovanjskimi objekti) in v skladiščih pelet (posledica gnitja).

Pogosta mesta nastajanja ogljikovega monoksida (Vir: catasauqua.org)
Pogosta mesta nastajanja ogljikovega monoksida (Vir: catasauqua.org)

Kako se lahko preventivno zaščitimo?

Zaščitimo se lahko predvsem s preventivnimi ukrepi, kot so: redni pregledi in čiščenje dimnikov in zračnikov, tako, da zagotovoimo ustrezno prezračevanje oz. dovod zraka za zgorevanje kurilne naprave ali plinskega bojlerja ter tako, da v prostor z napravo, ki lahko proizvaja tudi ogljikov monoksid namestimo javljalnik CO. Pav pa je da javljalnik namestimo tudi v spalne prostore.
“V zaprtih prostorih se ne sme uporabljati naprav, ki jih poganjajo motorji z notranjim zgorevanjem. Ob zagonu motorjev vozil z notranjim zgorevanjem v garaži, naj bodo garažna vrata odprta,” dodajajo na Gasilski brigadi Ljubljana.

Kaj storiti, če pride do zastrupitve?

Znaki zastrupitve so:

  • glavobol,
  • oslabljenost,
  • slabo počutje,
  • bruhanje,
  • omotica,
  • vrtoglavost.

Pri hujši zastrupitvi  nastopi motnja mišljenje, zmedenost, težje dihamo, epileptični krči, zgubi mo zavest. “Najhujša posledica je lahko smrt zastrupljenca. Pri otrocih se lahko kaže zastrupljenost z razdražljivostjo, neješčnostjo, zanašanje pri hoji, slabost, bolečine v trebuhu,” pojasnjuje Zajc. Kadar se zdravstveno stanje občutno izboljša pri zapustitvi prostora in se to dogaja večim ljudem, lahko sumimo na prisotnost ogljikovega monoksida.

Prvi ukrep je, kot še piše Zajc, da odpremo okno in se umaknemo iz prostora, kjer sumimo na prisotnost ogljikovega monoksida.

“V kolikor naletimo v kontaminiranem prostoru ponesrečenca, ga skušamo, po odprtju okna in z zajemom svežega zraka, izvleči iz prostora (ne le 1 m pred vrata). Pokličemo Center za obveščanje na številko 112 in poskušamo najprej ugotoviti prisotnost življenjskih znakov. Ob odsotnosti le-teh pričnemo  zastrupljeno osebo čim prej oživljati,” pojasnjuje Vodja preventivne enote.


Vir in več info: gasilskabrigadaljubljana.si
 ]]>

(Visited 93 times, 1 visits today)