Postani športnik – za večje vključevanje mladih invalidov v šport
![šport invalidov](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2017/11/basketball-102377_640.jpg)
“Za dvig prepoznavnosti pomena športa invalidov v slovenski javnosti je ključno vključevanje mladih invalidov v športne in druge aktivnosti,” pravijo na Zvezi za šport invalidov Slovenije – Paraolimpijski komite. Zato so skupaj s partnerjem včeraj predstavili program Postani športnik, s katerim želijo vzpostaviti učinkovit dolgoročni sistem za večje vključevanje mladih invalidov v šport.
“Skozi šport in rekreacijo namreč mladi razvijajo svoje zmožnosti, krepijo samopodobo in s tem pomembno pripomorejo h kakovosti življenja. Prvi koraki programa bodo namenjeni pripravi posnetka stanja in delavnicam za različne ciljne skupine, nato bomo začeli s posameznimi aktivnosti na lokalni in nacionalni ravni,” so sporočili z ZŠIS-POK.
Priložnost za mlade
“Šport, še posebej plavanje, mi pomeni vse. Ob tem se sprostim, uživam, vedno znova premagam samega sebe. To, da sem na invalidskem vozičku, sem vzel kot izziv in vedno znova ugotavljam, da telo nima meja, samo poskusiti moramo,” je ob predstavitvi program Postani športnik dejal perspektiven športnik invalid in paraplavalec Patrik Jagodic, ki danes trenira v Radovljici skupaj s plavalci brez oviranosti.
Tovrstnih uspešnih zgodb mladih športnikov invalidov je še veliko, a vendar v ZŠIS – POK v zadnjih letih opažajo upad števila mladih invalidov, ki se vključujejo v športne aktivnosti. Vzrokov za to je več, najpogosteje pa jih je moč iskati v slabo razvitih mrežah športnih in invalidskih društev, ki bi mladim invalidom v domačem okolju ponujala prilagojeno športno vadbo. Obenem je poudarek na prednostih rekreacije pri invalidnih otrocih še vedno premajhen.
“Šport je velika priložnost za mlade invalide, da izboljšajo svojo kakovost življenja, poskrbijo za zdravje in se aktivno vključijo v družbo. S tem razvijajo svoje zmožnosti in krepijo samopodobo ter izboljšajo psihofizične sposobnosti. Raziskave kažejo, da posamezniki, ki se vključujejo v različne športne aktivnosti, lažje najdejo zaposlitev in pridobijo življenjskega partnerja,” je izpostavil Damijan Lazar, predsednik ZŠIS – POK.
“Športniki invalidi so zgled vsem nam”
Da je šport za mlade invalide eden od pomembnih dejavnikov za boljšo kakovost življenja, izpostavljajo tudi na Direktoratu za šport Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. “Športniki invalidi so zgled vsem nam, predvsem pa mladim, saj dokazujejo, da se s predanostjo in strokovno pomočjo da doseči veliko, tudi paraolimpijsko medaljo. Vsekakor pa je gibanje pomembno za nas vse, zato spodbujamo prizadevanja ZŠIS – POK, da ob podpori Lidla Slovenija razvija program, ki je pomemben korak v razvoju športa invalidov. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport bo še naprej podpiralo tovrstne projekte, ki bodo omogočali boljše pogoje za šport invalidov vseh generacij, pa naj bo to vrhunski šport ali športne aktivnosti za širšo skupino ljudi,” je dejal dr. Boro Štrumbelj, generalni direktor Direktorata za šport na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.
Prve aktivnosti že letos
Ključen namen programa je vzpostavitev učinkovitega sistema na lokalni in nacionalni ravni za vključevanje mladih invalidov v športne aktivnosti. Hkrati želijo s programom spremeniti pogled na šport z vidika mladih invalidov, ozaveščati javnost in posledično razbijati predsodke o vključevanju te družbene skupine v športne programe, različna športna društva pa spodbujati k prilagoditvi programov za mlade invalide.
Prve aktivnosti programa Postani športnik se bodo pričele že ob koncu letošnjega leta, ko bo ZŠIS – POK pripravil temeljit posnetek stanja o razpoložljivih športnih aktivnostih za mlade invalide, številu in usposobljenosti športnih pedagogov, organiziranosti lokalnih skupnosti na tem področju in podobno. Iz tega bo sledila priprava strategije programa in konkretnih aktivnosti. V letu 2018 se bodo izvajala tudi prva usposabljanja za strokovne vaditelje za delo z invalidnimi otroki ter tri delavnice na URI – Soča za starše invalidnih otrok na temo spodbujanja športnega udejstvovanja. Partnerja bosta aktivno začela tudi z nagovarjanjem po slovenskih šolah.
Vir: ZŠIS – POK