Od slovenskih čebelarjev se učijo mnogi

Tema letošnje konference čebelarskih organizacij, ki jih je na celjskem sejmišču pripravila Čebelarska zveza Slovenije, je bila prenos čebelarskega znanja v prakso. Znanje, ki ga imajo slovenski čebelarji, je po svetu zelo cenjeno.
Prenos znanja na Irsko
»Čebele ne poznajo meja, verskih in rasnih razlik in tega se držimo tudi mi v čebelarstvu,« je o čebelarskih praksah na Irskem dejal Philip McCabe, predsednik Svetovne čebelarske organizacije Apimondia. Ob tem je dodal, da so se irski čebelarji od slovenskih veliko naučili in da so na podlagi slovenskih dobrih praks začeli sodelovati s tamkajšnjimi šolami.
Pomen slovenskega čebelarskega znanja je izpostavil tudi evropski poslanec Lojze Peterle: »Slovenija je z različnimi pobudami zelo dvignila svoj status v očeh drugih. Pomembno je, da kolegi evropski poslanci teh pobud ne doživljajo zgolj kot nek parcialni interes neke države ali ceha, pač pa vidijo v tem prispevek k širšemu odnosu do težav, s katerim se soočajo naše družbe zaradi slabšanja stanja v okolju.«
Vsešolski prisop pri prenosu čebelarskega znanja
Državna sekretarka na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Andreja Barle Lakota je povedala, da je čebelarstvo v slovenskem izobraževanju prisotno preko različnih šolskih predmetov, interesnih dejavnosti, krožkov in vsebin, tekstov in tudi preko leposlovja: »Tu so še povsem praktične dejavnosti, ki jih doživlja cela šola. To so dogodki in aktivnosti kot na primer tradicionalni slovenski zajtrk, kjer se vzpostavlja kultura, odnos do medu in čebelarstva. Temu pravimo vsešolski pristop.« Na področju poklicnega izobraževanja je prav tako nekaj predmetov in vsebin, s pomočjo Čebelarske zveze Slovenije pa je bila opredeljena tudi Nacionalna poklicna kvalifikacija za čebelarskega mojstra.
Vir: Celjski sejem