Ob svetovnem dnevu brez tobaka
Podatki nedavne raziskave Eurobarometer, ki jo je Evropska komisija objavila pred današnjim svetovnim dnevom brez tobaka, kažejo, da se delež kadilcev v EU od leta 2014 ne zmanjšuje.
26 % ljudi v Evropi je kadilcev
V Evropi kadi 26 % ljudi, med mladimi v starosti 15–24 let pa se je v primerjavi z letom 2014 delež kadilcev povečal s 25 % na 29 %. Med državami EU so velike razlike. Največ kadilcev je v Grčiji (37 %), Bolgariji in Franciji (36 %) ter na Hrvaškem (35 %), najmanj pa na Švedskem (7 %). Redna uporaba elektronskih cigaret se ne spreminja – uporablja jih 2 % Evropejcev, medtem ko jih je 15 % že preskusilo. V zvezi z nadzornimi ukrepi za tobak in elektronske cigarete večina vprašanih (63 %) meni, da bi bilo treba elektronske cigarete v prostorih, kjer velja splošna prepoved kajenja, prepovedati, 46 % pa jih podpira uvedbo enotnih embalaž. Komisija namerava naslednjo anketo izvesti v obdobju 2019/2020, ko bo lahko ocenila prve učinke direktive o tobačnih izdelkih.
Iz raziskave je razvidno, da Slovenci kadimo manj od evropskega povprečja.
Kajenje v Sloveniji vodilni vzrok smrti
V Sloveniji je tobak po podatkih NIJZ vodilni prepričljivi vzrok smrti in vodilni dejavnik tveganja za izgubljena zdrava leta življenja. Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, pri nas po podatkih NIJZ (iz publikacije Svetovne zdravstvene organizacije iz leta 2012) vsak dan umre 10 prebivalcev. »Zaradi kajenja letno umre 3.600 prebivalcev Slovenije, kar je več kot zaradi vseh nezgod, samomorov, alkohola, prepovedanih drog in AIDS-a skupaj,« še navajajo na NIJZ. Od teh 3.600 jih četrtina umre pred 60. letom starosti.
V Sloveniji začnejo kaditi mladoletniki, ki so tudi glavna tarča tobačne industrije
»Kar vsak šesti 15-letnik je prvič kadil, ko je bil star 13 let ali manj, to je v osnovni šoli. Nasprotno pa po 25. letu starosti praktično nihče več ne začne kaditi,« nam povedo na NIJZ. Podatki inštituta namreč kažejo, da sta okoli dve tretjini tistih, ki so kadarkoli kadili, prvič kadili že pred polnoletnostjo, 99 % pa pri 25 letih ali manj. »Tega se zelo dobro zaveda tudi tobačna industrija, ki namenja veliko časa in denarja razvoju in izvedbi marketinških pristopov za pridobivanje novih kadilcev med mladimi, ki so ključni za zagotavljanje prodaje in dobička tobačne industrije v prihodnosti,« izpostavijo.
Kristina Žnidar, Vesna Bizjak
Tematiko o kajenju in protikadilskem zakonu smo obširno pokrili v reviji Lupa, februar 2017. Naročite jo lahko na Revija Lupa.