Nenadni srčni zastoj – znate pomagati?

13. oktobra, 2016

<![CDATA[V Sloveniji vsak dan nenaden srčni zastoj doživijo vsaj štirje ljudje. Najbolj pomembna je takojšnja pomoč očividcev.

16. oktobra je evropski dan oživljanja, nenaden srčni zastoj je eden vodilnih vzrokov smrti. Če bi očividci ob tem znali pomagati, bi bila smrtnost mnogo nižja. Prve sekunde so najbolj pomembne, brez takojšnjega oživljanja človek v kratkem času umre. Defibrilacija v času od 3 do 5 minut po zastoju, poveča delež preživelih na 50 – 70 %. Tudi otroci rešujejo življenja, zato je pomembno, da se o temeljnih postopkih oživljanja poučijo vse generacije.

Odgovornost vseh nas je, da se naučimo oživljati!

Kdaj začeti oživljati?
Tedaj, ko človek ne diha in ko se ne čuti njegovega srčnega utripa.

Kako oživljamo?
Avtomatski defibrilator uporabimo takoj, ko je na voljo, do tedaj pa prakticiramo masažo srca.

Masaža srca
Prizadeti leži na hrbtu, pokleknemo k njegovemu prsnemu košu. Eno (dominantno) roko položimo na sredino prsnega koša, drugo roko položimo na prvo in prepletemo prste. Roke so stegnjene v komolcih. Nagnemo se nad prizadetega in pritiskamo pravokotno na prsni koš, da se vda za 4-5 centimetrov. Po 30 stiskih sledita dva umetna vpiha. Pri tem mora biti glava ponesrečenca pomaknjena nazaj, brada dvignjena, mehki del nosu stisnjen in usta rahlo odprta. Vpihujemo enakomerno, vpih traja 1 sekundo, opazujemo dvigovanje prsnega koša in nato spuščanje. Ponovimo še enkrat, nato nadaljujemo z masažo srca.

Avtomatski defiblirator dovaja električni tok srčni mišici. Uporaba je preprosta, namenjena tudi laikom. Odpremo pokrov, vklopimo defibrilator, namestimo samolepilni elektrodi na golo kožo prsnega koša (ki mora biti suha!) in sledimo govornim navodilom.

Napačna uporaba avtomatskega defibrilatorja v nobenem primeru ne more škodovati bolniku.

Pri tem je zelo uporabna tudi aplikacija iHelp. Ta je namenjena hitremu SOS obveščanju v primeru nujnih zdravstvenih stanj. Aplikacija nudi splošne informacije prve pomoči, sproži klic na reševalno službo, vodi skozi temeljne postopke oživljanja in tudi pokaže lokacijo najbližjega defibrilatorja.


Brezplačne delavnice prve pomoči. Vse do 25. oktobra po vsej Sloveniji potekajo brezplačni tečaji oživljanja. Termini so dostopni tukaj: http://slors.szum.si/tecaji/evropski-dan-ozivljanja/

]]>

(Visited 142 times, 1 visits today)