Na Zimskih olimpijskih igrah v Južni Koreji se v Slovenski hiši, ki ponuja nepozabno prostorsko izkušnjo in doživetje slovenskega vrhunskega športa, podjetnosti in gostoljubnosti, predstavljata tudi dva izjemna predmeta slovenske kulturne dediščine: neandertalčeva piščal iz Divjih bab in situla z Vač, ki ju hranijo v Narodnem muzeju Slovenije.
Dragocena arheološka zaklada v Pjongčangu o preteklosti na naših tleh pripovedujeta na fotografijah. Neandertalčeva piščal, stara 60.000 let, ki je bila odkrita v jami Divje babe v bližini Cerknega, je najstarejše glasbilo na svetu. Gre za dragocenost svetovnega pomena, saj ruši zakoreninjene predstave o »primitivnih neandertalcih« in dokazuje njihovo sposobnost umetniškega ustvarjanja. Znamenita situla z Vač iz obdobja železne dobe sodi med najlepše izdelke situlske umetnosti. Prizore, ki se berejo kot stripovsko zaporedje dogodkov, najdemo tudi v slovenskem potnem listu in na osebni izkaznici.
Direktorica Narodnega muzeja Slovenije mag. Barbara Ravnik: »Ponosni in veseli smo, da Narodni muzej Slovenije lahko mednarodno javnost opozori na kulturno dediščino, ki je pomembna v svetovnem merilu. S predstavitvijo zgodovinskih dragocenosti skupaj gradimo prepoznavnost Slovenije kot destinacije kulturnega turizma, zato podpiramo povezovanje različnih kulturnih in turističnih organizacij. Naš muzej tako tvorno sodeluje z Lokalno turistično organizacijo Laufar Cerkno, ki upravlja z najdiščem neandertalčeve piščali – jamo Divje babe.«
(vir: Narodni muzej Slovenije)