NE petardam – za miren in varen zaključek leta tudi Tim Gajser
<![CDATA[Da bi prazniki minili prijetno in varno, so tudi policisti in zdravniki že v začetku decembra pozvali k varni in uvidevni rabi pirotehničnih izdelkov, predvsem pa opozorili na nevarnosti njihove napačne rabe. Letošnjo preventivno akcijo 'Bodi zvezda, ne meči petard!' je podprl tudi svetovni prvak v motokrosu, sicer pa vrhunski športnik, zaposlen v policiji, Tim Gajser.
Željo po hrupu lahko izživiš tudi drugače
Tim Gajser je akcijo pospremil s pomenljivim sloganom Željo po hrupu lahko izživiš tudi drugače, s katerim mlade in tiste malo manj mlade poziva, naj svojo željo po zabavi raje usmerijo v kaj bolj koristnega, na primer šport, ki lahko prinese veliko več užitka, še posebej, če predanosti sledi tudi vrhunski uspeh, kot dokazuje Gajser.
“Željo po hrupu je mogoče izživeti tudi drugače in jo usmeriti v kaj bolj koristnega. Prav to sem storil tudi sam, in svoj ‘ventil’ že pred časom našel v športu. V življenju nisem prižgal niti ene petarde! Zato pozivam vse mlade in tiste malo manj mlade – naredite si december vesel brez izzivanja usode. Če se že ne morete odpovedati pirotehniki, jo uporabljajte varno, pa tudi uvidevno tako do ljudi kot do živali, ki zaradi nenehnega pokanja zares trpijo,” je pozval Tim Gajser.
Policisti že zasegli večjo količino petard
Policisti po Sloveniji so v zadnjih dneh po poročanju STA obravnavali več primerov nedovoljene rabe, hrambe in prodaje pirotehnike. Na Gorenjskem so mladoletnikom zasegli skupaj 1100 petard, v Murski Soboti 140, na območju Celja pa skoraj 850. Ob tem policisti znova opozarjajo, kako nevarna je uporaba pirotehnike in izpostavljajo pomembno vlogo staršev.
Poškodbe rok, izguba sluha in vida
Prof. dr. Uroš Ahčan, dr. sc., dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike UKC Ljubljana, je na novinarski konferenci 12. decembra opozoril na razsežnosti poškodb, ki lahko nastanejo ob napačni rabi pirotehničnih izdelkov oz. ob uporabi izdelkov, kupljenih na črnem trgu.
Kot je dejal, se poškodbe razstezajo od manjših poškodb, kot so opeklinske rane, prek obsežnejših, kompleksne poškodbe, ki imajo funkcionalne in estetske posledice, saj gre za poškodbe kosti in mehkih tkiv (žile, živci, kite, mišice), tkiva lahko propadejo tudi kasneje, zaradi umazanosti ran pa obstaja nevarnost okužb. Najhujše so visokoenergetske poškodbe, pri katerih funkcionalnosti žal ni mogoče več povrniti, sem sodita tudi izguba sluha in vida.
Lanska statistika zaskrbljujoča, tudi letos že hude poškodbe
Kot je še opozoril dr. Ahčan, je statistika zaskrbljujoča. Lani so tako na UK Ljubljana med 16. decembrom 2015 in 3. januarjem 2016 obravnavali 15 poškodovancev (kar 7 v silvestrski noči). 7 poškodovancev (47 %) je bilo poškodovanih pri ravnanju s pirotehničnimi sredstvi, kar 8 poškodovancev (53 %) pa ni samih uporabljalo pirotehničnih sredstev.
Vir: policija.si, STA]]>