Nasveti za tek pozimi
Hladno vreme in kratki dnevi za prave tekače niso ovira. Drži pa, da so zaradi vremenskih nihanj in nizkih temperatur potrebne prilagoditve. O tem smo povprašali Majo Matič, inštruktorico fitnes vadb in zapriseženo tekačico.
O obutvi:
»Najbolj je pomembno kako in koliko se obleči, kakšna je primerna obutev za mrzle teke. Obutev pogosto v tem času zamenjamo z neko ‘trail’ različico tekaških čevljev, saj imajo gore-tex (ali celo neopren) materiale, ki ne prepuščajo dežja, vetra, mrazu in so v nasprotju z raznimi ‘mrežastimi’ tkaninami na poletnih tekaških čevljih toplejši.«
O oblačilih:
»Načinu oblačenja med zimskim tekom pravimo ‘plastenje’. Materiali (npr. klima warm, dry fit, thermax, insullate), ki jih izdelujejo razne tekaške firme, so tako zelo napredni, da so lahki in se tesno oprimejo telesa, kar predstavlja dobro izolacijo pred mrazom in nas učinkovito greje. Hkrati ti materiali odvajajo potenje navzven in stran od telesa. Razni bombažni materialni zadržujejo mokroto od potenja, kar ne predstavlja neke izolacije od mrazu in jih zato ne priporočamo za zimski tek.«
Koliko plasti dati nase pozimi?
»Pravilo oblačenja v hladnem vremenu je večslojnost – namesto enega debelega sloja, oblečemo več tanjših. To pripomore k hitrejšemu odvajanju znoja, hkrati pa več slojev zadrži več toplote, zato ostanemo topli in suhi. Če nam postane med tekom prevroče, slečemo zgornji sloj. Ko postane hladnejše, ga spet oblečemo. Svetujemo največ tri sloje vrhnjih oblačil, njihova izbira pa je odvisna od zunanjih temperatur. Bolj je manj kot preveč, saj se pozimi hitro zgodi, da se preveč oblečemo. Pravilo je, da se oblečemo toliko, da nas na samem začetku teka malce zebe. Če nam je toplo na samem začetku teka, nam bo med tekom zagotovo prevroče.«
Hitri nasveti Maje za zimski tek:
– nad 10 stopinj: kratki rokavi in kratke hlače;
– od 0 do 10 stopinj: ena plast dolgih rokavov in dolgih hlač;
– od -10 do 0 stopinj: dve plasti dolgih rokavov in dve plasti dolgih hlač.
Sogovornica še pove, da ne smemo pozabiti na kapo in rokavice, saj najhitreje in največ izgubljamo/ ohranjamo toploto ravno preko glave in rok. Za zimske teke pa velja, da takrat niso priporočljivi hitri in intenzivni teki. Pozimi se tako dela nekakšna osnova za kasnejše intenzivnejše teke, ki bodo sledili ob toplejšem vremenu. Pozimi vzdržujemo tekaško kondicijo, tekaško pripravljenost telesa in tečemo počasnejše, mogoče malo daljše teke.