Nasveti za ravnanje v hudi vročini

2. avgusta, 2017

Vročina v okolju lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v času visokih temperatur lahko škodljive vplive preprečimo.

NIJZ svetuje, kako lahko preprečimo težave, ki lahko nastanejo zaradi vročine.

Težave preprečimo tako, da zmanjšamo obremenitev telesa s toploto tako, da:

  • zmanjšamo izpostavljenost vročini: se umaknemo v senco ali v hladnejše prostore
  • zmanjšamo nastajanje toplote: fizično aktivnost na prostem omejimo na jutranje in večerne ure ter uživamo »lahko hrano«, v manjših obrokih.
  • telesu omogočimo odvajanje toplote: s pravilno izbiro oblačil in zadostnim uživanjem tekočin.

Pomagajmo bolj ogroženim ljudem in živalim

Nekateri ljudje so bolj ogroženi. Bodimo posebej pozorni na znake prizadetosti pri njih. Nikoli ne puščamo nikogar v zaprtem, parkiranem avtomobilu. V primeru pregretja bolnika umaknemo na hladno (v senco ali hladen prostor). V primeru vročinske kapi takoj pokličemo zdravniško pomoč, obolelega ves čas hladimo. Z zdravnikom se posvetujemo tudi, če imamo neobičajne težave, ki ne minejo ali se večajo.

Zaščita pred soncem

Ne pozabimo na zaščito pred soncem. V času njegove največje moči (10 do 16) poiščimo senco. Zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo, primernimi oblačili ter s širokospektralno zaščitno kremo s sončnim zaščitnim faktorjem t.j. SZF oz. SPF najmanj 30 in zaščito pred UVA žarki.

Hrana in zdravila

V vročini se hrana hitreje pokvari. Bodimo pozorni na kakovost hrane, ki jo uživamo in pravilno ravnanje s hrano. Zdravila shranjujemo na primerni temperaturi v skladu z navodili proizvajalca. Upoštevamo nasvete zdravnika.

Spremljamo NAPOVEDI IN OPOZORILA preko sredstev javnega obveščanja.

Vir: NIJZ

(Visited 23 times, 1 visits today)