Naj se iskri od veselja, ne od petard!

Pošteno smo že zakorakali v veseli december, ko se poveča tudi uporaba pirotehničnih izdelkov. Predstavniki Policije in Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana pozivajo, naj bodo letošnji prazniki res veseli, predvsem pa, da jih ne bi sebi ali drugim uničili zaradi neprevidne in neuvidevne uporabe pirotehnike.
Veljavna zakonodaja od 19. do 31. decembra dovoljuje prodajo, od 26. decembra do 1. januarja pa uporabo pirotehničnih izdelkov F1, katerih glavna značilnost je pok. Kljub letom ozaveščanja pirotehnični izdelki, predvsem tisti predelani in/ali kupljeni na črnem trgu, še vedno občasno povzročijo hude, trajne poškodbe, najpogosteje pri mladih.
Bodi zvezda, ne meči petard
Naj se raje iskri od veselja, s plakatov, ki krasijo predvsem stene osnovnih šol, letos otroke in mladostnike nagovarja Ilka Štuhec, naša vrhunska smučarka, zaposlena v Policiji. Ta je namreč podprla letošnjo preventivno akcijo Bodi zvezda, ne meči petard. Daniel Jug iz Sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi je še posebej osnovnošolce in srednješolce opozoril, da petarde niso igrača, saj lahko povzročijo hude poškodbe, ki jih zaznamujejo za vse življenje.
Ognjemetne izdelke kategorije F1, katerih glavnih učinek je pok, je prepovedano uporabljati v bližini bolnišnic, v strnjenih naseljih, stanovanjskih zgradbah in zaprtih prostorih, v prevoznih sredstvih potniškega prometa in na površinah, kjer potekajo javni shodi in javne prireditve. Ne pozabite, da se pokov ne bojijo le ljudje, temveč tudi živali, ki jim december prav zaradi uporabe pirotehnike predstavlja izjemno stresen čas v letu. Zato uporabo pirotehnike prilagodite tudi njim.
Vsako leto manj poškodb, a še vedno preveč
Policisti so med 1. decembrom 2017 in 10. januarjem 2018 obravnavali 8 poškodovanih oseb (od tega so bile štiri huje poškodovane). Med osmimi poškodovanimi osebami so bili trije mladoletniki (huje poškodovan je bil en mladoletnik). Ugotovili so tudi 78 kršitev določb Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, kot so na primer uporaba prepovedanih petard, neupoštevanje navodil proizvajalca, uporaba pirotehnike tam, kjer to ni dovoljeno, itd. Obravnavali so 21 primerov poškodovanj premoženja in zasegli 5.705 kosov pirotehnike.
Vir: MNZ