Nostalgija v New Yorku: arhitektura bivše Jugoslavije v Muzeju moderne umetnosti

14. avgusta, 2018
“Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980,” The Museum of Modern Art, New York. © 2018 The Museum of Modern Art. Foto: Martin Seck

V Muzeju moderne umetnosti (MOMA) v New Yorku je od prejšnjega meseca razstava arhitekture bivše Jugoslavije, ki bo na ogled še vse do januarja prihodnje leto, ‘Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980′.

Prvič bodo lahko obiskovalci muzeja doživeli arhitekturno preteklost ob spoznavanju takratne politike, ki je oblikovala podobo stavb – ‘betonsko utopijo’.

Razstava prikazuje od  notranjosti Bele mošeje v Bostni do rekonstrukcije Skopja po potresu, Novi Beograd z velikimi stavbami z razkošnim videzom … Ter glavno značilnost socialistične arhitekture: nasičenost prostora, ki naj bi spodbujala ljudi k druženju oz. večnamenski uporabi prostora.

Med arhitekti, ki so posebej izpostavljeni, so Bogdan Bogdanović, Juraj Neidhardt, Svetlana Kana Radević, Edvard Ravnikar, Vjenceslav Richter in Milica Šterić.

Prav posebno mesto – ob vhodu v prostor, kjer je razstava – pa ima kiosk K67 iz leta 1966, delo slovenskega arhitekta Saše Janeza Mächtiga.  

“Z današnjega vidika ima razstava funkcijo opomina na to, da lahko arhitektura ‘cveti’ le, če je v družbi prisotno širše razumevanje moči arhitekture, da lahko spreminja in razvija družbo ter kakovost življenja, ki ga nudi državljanom,” je povedal organizator razstave Martino Stierli.

Vir: LonelyPlanet, MOMA

(Visited 187 times, 1 visits today)