Mokrišča – dragoceni del narave

Mokrišča so biser narave, ki jih pogosto čezmerno izkoriščamo ali zanemarjamo. Premalo se zavedamo njihove pomembnosti za naravo in vrednosti za človeka. V teh dneh jim posvečamo več pozornosti, saj danes, 2. februarja, obeležujemo Svetovni dan mokrišč.
Mokrišča so območja, ki so stalno ali občasno zasičena z vodo ali poplavljena in so nenehno izpostavljena človekovi dejavnosti in njegovi moči. Mateja Kocjan iz Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN) pove, da to
niso ničvredna zemljišča, namenjena izsušitvi, zasutju ali spreminjanju v rodovitna območja, pač pa imajo mokrišča sama, takšna kot so, številne za človeka ugodne lastnosti oz. funkcije.
Svetovni dan mokrišč letos poteka pod sloganom ‘Mokrišča:trajnostni viri preživetja’. Na Ministrstvu za okolje in prostor povedo, da letošnja tema in slogan povezujeta pomen in številne funkcije (ekosistemske storitve), ki jih mokrišča opravljajo za prihodnost človeštva in doseganje trajnostnih razvojnih ciljev.
»Mokrišča so nosilci ekosistemskih, kulturnih, turističnih in estetskih storitev, tako za naravo kot človeka,« nam pove Mateja Kocjan in nadaljuje, da je Ramsarska konvencija prvi konkretni mednarodni dogovor o varstvu
mreže vodnih ekosistemov globalnega pomena. V 160 državah pogodbenicah je danes skoraj 2000 mednarodno pomembnih mokrišč. Slovenija ima na tem seznamu Sečoveljske soline, Škocjanske jame in Cerkniško jezero.
Barbara Rudolf
Celoten članek bo objavljen v februarski številki revije Eko dežela.
Foto: Krajinski park Sečoveljske soline