Mednarodni dan babic

6. maja, 2016
Foto: Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije

Letošnje geslo današnjega mednarodnega dneva babic je: ‘Ženske in novorojenčki – srce
babištva’. Tudi Sekcija medicinskih sester in babic pri Zbornici – Zvezi, ki je članica svetovne babiške konfederacije od leta 1999, se pridružuje ciljem za izboljšanje zdravja žensk in otrok doma in po svetu.

Babice se v Sloveniji strokovno združujejo že vse od leta 1925, ko je bilo ustanovljeno slovensko babiško društvo. „Tako smo v lanskem letu praznovali 90-letnico strokovnega združevanja in delovanja babic. V skrbi za zdravje žensk, otrok in družin v Sloveniji deluje več kot 700 babic in babičarjev. V letu 2011 smo sprejeli prvi kodeks etike za babice,“ povedo na Sekciji medicinskih sester in babic.

Babištvo v Sloveniji

Kot še povedo na Sekciji, babiško delovanje sega globoko v zgodovino človeštva. O babiškem poklicu
in babicah govorimo lahko šele od obdobja usposabljanja in šolanja babic. Ustanovitev prve babiške šole v Ljubljani leta 1753 na pobudo avstrijske cesarice Marije Terezije je bil velik korak pri profesionalizaciji poklica babice, obenem pa je pomembno vplivalo na razvoj ginekologije in porodništva v Sloveniji. Danes si diplomirane babice pridobijo naziv z zaključkom izobraževanja na Zdravstveni fakulteti v Ljubljani.

„Cilj in vizija razvoja babištva v Sloveniji je, da bi vsaka ženska imela dostop do kontinuirane babiške obravnave – v času nosečnosti, poroda in v poporodnem obdobju. V roke babic se je v lanskem letu rodilo nekaj več kot 21.000 otrok,“ dodajo na Sekciji. Slovenija se lahko po njihovih besedah pohvali z eno izmed najnižjih stopenj umrljivosti novorojenčkov na svetu, k zagotavljanju kakovostne in varne porodne in obporodne oskrbe pa pomembno prispevajo tudi babice.

Glede na kompetence in znanja, ki jih babice imajo za spremljanje zdravih nosečnic, potekajo  prizadevanja, da bi se v prihodnje še več žensk srečalo z babicami. „V obporodnem obdobju se je v zadnjih desetih letih zgodilo kar nekaj sprememb v slovenskih bolnišnicah, vendar so možnosti izbire žensk o kraju in načinu poroda še vedno omejene. V prihodnosti je potrebnih še več organizacijskih in strokovnih sprememb, ki po vzoru dobrih praks in lastnih dokazov zmanjšajo možnost medikalizacije poroda in vzpodbujajo pristop k fiziološkemu porodu, ki ženskam in novorojenčkom zagotavlja najboljše izide – ob podpori babic,“ zaključijo.

Aktivnosti ob mednarodnem dnevu tudi pri nas

V zdravstvenih ustanovah bodo ob tem dnevu potekale različne aktivnosti, dnevi odprtih vrat in stojnice.
Tudi letos bo organizirano tradicionalno srečanje babic iz Slovenije – 5. 5. 2016 na Prešernovem trgu v Ljubljani, kjer se bomo lahko ob 17. uri pridružili študentom babištva, ki bodo organizirali Babiški tek. Zbrani denar bo šel v humanitarne namene – podpori varni hiši v Ljubljani.

Poleg tega bo cel mesec maj potekal projekt ‘Dojenju prijazen lokal’, 12. maja na Blebu pa bo 15. simpozij zdravstvene in babiške nege 2016 in slavnostna akademija Zbornice – Zveze ob mednarodnem dnevu babic in mednarodnem dnevu medicinskih sester. 31. maja bo na Zdravstveni fakulteti organiziran 3. Babiški forum z naslovom ‘Porod doma’.

 

 

(Visited 193 times, 1 visits today)