V Franciji so minuli teden poročali o odkritju prekomernih količin nekaterih potencialno škodljivih kemikalij v otroških plenicah.
Kot poroča BBC, je Francoska nacionalna agencija za zdravje Anses poročala o odkritju kemikalij v otroških plenicah, ki so presegale varno vsebnost. Anses navaja, da gre za prvi takšen test na svetu. Glede na potencialno tveganje, ki ga snovi lahko predstavljajo za dojenčke, so pozvali k takojšnjim ukrepom.
Med tem, po poročanju BBC, francoska ministrica za zdravje pravo, da ni resnega ali takojšnjega tveganja za zdravje. Francoski tiskovni agenciji je dejala, da bi seveda morali še naprej uporabljati plenice, tako ko smo jih vsaj zadnjih 50 let.
A skupna izjava ministrstev za zdravje, finance in okolje navaja, da je vlada proizvajalcem plenic dala na voljo 15 dni, da naredijo načrt, kako se bodo znebili strupenih substanc. Ministrica pravi, da bo vlada sprejela zamudo do 6 mesecev, da spremenijo metode proizvajanja plenic.
Kaj so našli?
Analiza je zajela številne blagovne znamke plenic za enkratnmo uporabo, ki so na voljo na francoskem trgu, od tega je, kot navaja Anses, okoli 4000 takšnih, ki se uporabljajo v prvem letu. Poročilo blagovnih znamk ni navedlo, so pa povedali, da gre za najbolj reprezentativne znamke v Franciji, nekatere so na voljo tudi v drugih državah.
V plenicah so zaznali številne tvegane kemikalije, ki bi lahko skozi urin bile v stiku s kožo. Nekatere med njimi dodajajo načrtno, kot so na primer parfumi – ki pa predstavljajo tveganje za alergije. Druge pa so, kot predvideva Anses, v plenice prišle v toku proizvodnje.
Med kemikalijami, ki jih izpostavljajo, sta tako parfuma Lilia in Lyral ter aromatični hidrokarbonati, dioksini in furani. V nižjih vrednostih so našli tudi glifosfat. Ta bo v Franciji kot fitofarmacevtsko sredstvo prepovedan do leta 2021, a njegova prisotnost v plenicah je odmevala v vseh medijih v Franciji.
Poročilo Anses priporoča izločitev vseh kemikalij, ki so jih našli, iz plenic, oz. zmanšanje vsebnosti na najnižjo vrednost.
Poročilo je tudi klic k bolj strogi regulaciji na ravni celotne EU.
Vir: BBC