Kakšna bo prihodnost reke Mure?

15. januarja, 2018
Foto: ZTK Beltinci, Zlatko Gnezda, vir: STO

Delež obnovljivih virov energije mora Slovenija povečati, največkrat pa se za doseganje tega cilja v strateških dokumentih omenja poleg energetskega izkoriščanja Save tudi Mura.

Slovenija želi zgraditi verigo osmih hidroelektrarn na reki Muri, področju znanem kot »Evropska Amazonka«. Reka Mura ter največje in najbolj dragocene slovenske poplavne ravnice, ki so zatočišča za ogrožene vrste bi bile uničene. Še več, HE Hrastje-Mota bi »odprla vrata« za izgradnjo naslednjih sedem jezov in bi postala sploh prva hidroelektrarna tega tipa zgrajena v območju Natura 2000.

Rešimo Muro!

Kampanja temelji na srčnih lokalnih aktivistih in organizacijah, ki si prizadevajo za ohranitev prosto tekoče reke Mure in za kvalitetni življenjski prostor. V ta namen je 6. januarja potekal ‘Marš za Muro’, ki se ga je udeležilo okoli 400 pohodnikov, predstavnikov civilne družbe in nevladnih organizacij, domačinov, županov, udeležence sta podprla tudi evropski poslanec dr. Igor Šoltes in kmetijski minister Dejan Židan.

Edinstvena reka

Evropski poslanec dr. Igor Šoltes je opozoril, da je Mura edinstvena reka, zato jo moramo kot tako tudi ohraniti. »Mura mora ostati reka prihodnosti za generacije, ki prihajajo, kar pa se ne bo zgodilo s predvideno gradnjo hidroelektrarn. Te bodo korenito posegle v naravo, biotsko pestrost, spremenile kulturno krajino, ogrozile turizem. Prepričan sem, da priložnosti za razvoj niso v izčrpavanju narave, ampak v njenem ohranjanju! Pristop, ki temelji na sozvočju človeka, narave, kulture in turizma je tisti, ki lahko okrog Mure ustvari številne priložnosti, tudi nova delovna mesta.«

Vir: amazone-of-europe.com

(Visited 71 times, 1 visits today)