Kakovostno bivanje starejših mora postati visoka družbena prioriteta

17. maja, 2018

Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je predstavilo izsledke projekta Sobivamo, s katerim je skupaj s partnerji začelo sistematično akcijo za razvoj novih možnosti za kakovostno bivanje starejših. V 11 regionalnih središčih so z javno razpravo informirali ljudi o sobivanju kot novem modelu, kjer v skupnosti živi več starejših oseb, lahko pa je zastavljeno tudi medgeneracijsko. Ob višji kakovosti skupnega življenja in nižjih življenjskih stroških je sobivanje odgovor na marsikateri izziv staranja, kot so odpravljanje osamljenosti, večja socialna vključenost, vsakodnevna aktivnost in lažje izvajanje vsakodnevnih opravil. Spoznanja iz projekta bo MOP uporabil za spodbujanje nekaterih hitrih rešitev, hkrati pa za pripravo strateških rešitev in prihodnjih politik. Pri tem si želijo nadaljevanja poglobljenega sodelovanja s partnerji.

»Slovenci se moramo o starosti in njenih izzivih več odkrito pogovarjati. Le tako bomo lahko dosegli dolgoročne spremembe v kakovosti bivanja,« je povedala Irena Majcen, ministrica za okolje in prostor. Dodala je še, da so s projektom Sobivamo na eni strani želeli informirati starejše o možnostih kakovostnejšega bivanja, na drugi pa jih vzpodbuditi in motivirati, da čim prej razmišljajo o svojih željah in potrebah. »Starejšim želimo omogočiti, da pri sebi oblikujejo cilje za svojo starost, na drugi strani pa ustvariti pogoje, da bodo lahko realizirani. Če smo na začetku projekta imeli zgolj idejo, povzeto iz izkušenj v drugih državah, imamo sedaj, po več kot polletnem druženju s starejšimi v vseh delih Slovenije, jasen znak, da ljudje sobivanje sprejemajo kot privlačno in izvedljivo možnost kakovostnejšega bivanja v starosti.«
Ker se slovensko prebivalstvo stara hitreje od povprečja EU, je nujno uvajanje novih bivanjskih rešitev za starejše, zato lahko sobivanje postane uspešen in povsem enakovreden model bivanja v tretjem življenjskem obdobju. Na to kaže tudi velik odziv javnosti. Okroglih miz se je namreč udeležilo več kot 800 ljudi, teme pa je predstavilo okrog 70 strokovnjakov iz različnih področij. V sklopu projekta je postavljenih tudi 12 informacijskih točk, na katerih je mogoče dobiti več informacij o možnostih sobivanja in o drugih rešitvah za bivanje v starosti.
Slovenski starostniki se srečujejo s podobnimi izzivi kot v ostalih državah EU. V tretjem življenjskem obdobju si želijo predvsem varnosti, vključenosti v družbo, zaupanja, možnosti aktivnega staranja, predvsem pa da čim dlje bivajo v domačem, znanem okolju. To velikokrat predstavlja težavo, saj starejši večinoma prebivajo v prevelikih lastniških nepremičninah, ki so precej drage za vzdrževanje. Obstaja tudi ogromna potreba po razvoju najemnega trga stanovanj za starejše. Prihodnji gradbeni projekti Stanovanjskega sklada RS (SSRS) in Nepremičninskega sklada pokojninskega in invalidskega zavarovanja so usmerjeni prav v ponudbo najemniških varovanih in oskrbovanih stanovanj za starejše. SSRS se je med izvajanjem kampanje odločil ustanoviti javni servis za nepremičninsko posredovanje, ki bo starejšim omogočil varno oddajo prevelike, predrage ali starejšim neprilagojene nepremičnine in na drugi strani varen najem primernega stanovanja s hkratno ohranitvijo lastništva nepremičnine. Prav tako pa bodo v svoje projekte vključili tudi dnevne centre aktivnosti, ki predstavljajo začetno obliko sobivanja in povezovanja starejših.

 

Vir: MOP

(Visited 19 times, 1 visits today)