Kako reagirati ob srečanju z medvedom?

9. avgusta, 2017

Zavod za gozdove Slovenije je v okviru projekta LIFE Dinalp Bear izdelal zloženko »Kako se vesti na območju prisotnosti rjavega medveda«.

“Srečanja med človekom in medvedom so v naravi redka, saj je medved previdna žival, ki se človeku praviloma izogiba. Ob redkih priložnostih lahko kljub temu pride do srečanja, še posebej kadar medved naše prisotnosti ni zaznal in se umaknil že preden smo ga opazili tudi mi,” izpostavljajo na Zavodu za gozdove. Vseeno pa v zadnjem času prebivalci pogosto izpostavljajo opažanja medvedov v naravi in bližini naselij.

Z upoštevanjem priporočil se izognemo slabim posledicam – tako za nas kot za medveda

Najpogosteje do srečanj z medvedi prihaja spomladi, ko medvedi prekinejo zimski počitek, v naravi pa se giblje tudi več ljudi, ali pa poleti in jeseni, ko je v gozdovih veliko nabiralcev gozdnih sadežev, plodov in gob. “Pri obiskovanju narave na območju medvedove prisotnosti je potrebno upoštevati priporočila, s katerimi lahko v veliki meri zagotovimo, da do srečanja z medvedom ne bo prišlo ali pa se bo morebitno srečanje končalo brez slabih posledic za človeka ali medveda,” pravijo na Zavodu za gozdove.

Primerno vedenje

Pomembno je, da znamo oceniti okoliščine srečanja in da smo seznanjeni s primernim vedenjem v določenih okoliščinah. Temu je namenjena zloženka »Kako se vesti na območju prisotnosti rjavega medveda«, ki je nastala v okviru projekta LIFE DINALP BEAR.

Nekaj ključnih napotkov:

  • Če se želimo medvedu izogniti, moramo predvsem opozarjati na svojo prisotnost, s čimer odpravimo element presenečenja.
  • Pri sprehodu v naravi občasno zažvižgamo in glasno hodimo, predvsem ko se gibljemo skozi gosto vegetacijo in na nepreglednem območju.
  • Če kljub temu opazimo medveda, ostanemo mirni, opozorimo nase z mirnim glasom in se počasi umaknemo
    v smeri svojega prihoda. Tudi medved se bo praviloma umaknil.
  • Pomembno je, da se medved ne počuti ogroženega zaradi naše prisotnosti, zato naj bodo naše reakcije kar se
    da mirne.
  • Pred medvedom ne poskušamo zbežati tako, da splezamo na drevo, saj so medvedi dobri plezalci.
  • Prav tako ne poskušajmo zbežati, saj lahko medved v teku doseže hitrost do 50 km/h in nas ujame v nekaj metrih. Izjema je, ko lahko varno mesto, npr. avto, dosežemo v nekaj korakih.
  • Če opazimo medvedje mladiče, se jim ne približujemo, tudi če se radovedno potepajo naokrog in so videti povsem nenevarni. V takšni situaciji se počasi umaknemo, saj medvedka ni daleč stran.
  • Če se znajdemo v neposredni bližini medvedke z mladiči, obstanimo, bodimo mirni in se počasi umaknemo. Premikamo se brez hitrih gibov in brez kričanja.
  • Zelo pomembno je, da imamo pri sprehodih psa na povodcu. V Sloveniji se je največ napadov medveda na človeka zgodilo zaradi spuščenega psa, ki je naletel na medveda in ga razdražil, nato pa se v iskanju zatočišča vrnil k lastniku.
  • Medveda nikoli ne hranimo. Tudi ostanke hrane in druge organske odpadke odlagamo tako, da bodo medvedom nedostopni, saj lahko medvedi hrano povežejo s prisotnostjo človeka, kar je eden izmed glavnih vzrokov za pojavljanje konfliktov med človekom in medvedom. “V interesu vseh nas je ohraniti naravno plašnost medvedov,” poudarjajo na ZGS.

Elektronska zloženka je dosegljiva na spletu: dinalpbear.eu

Vir: dinalpbear.eu

 

(Visited 221 times, 1 visits today)