Zdi se, da je sezona stresa na vrhuncu – predpraznično hitenje ter lovljenje rokov in prodajnih ciljev leta so ta mesec vir številnih pritiskov. Vir naraščanja krvnega pritiska. Ko se nam ne ljubi ravno ukvarjati z zdravimi navadami. Toda, ko nas preplavi stres, je pomembno, da se za zdravje potrudimo še bolj.
“Ko stres prevzame vajeti, ponavadi žrtvujemo prav stvari, ki jih najbolj potrebujemo – spanje, vodo, vadbo in zdravo polnovredno prehrano,” navaja nutricionistka Brigitte Zeitlin, “To pa lahko predstavlja problem.”
Kako ohranimo zdravje vsemu temu navkljub? Tu je 7 učinkovitih nasvetov.
1. Načrtovanje
Preprosto, a resnično – slabe prehranjevalne navade so največkrat povezani s slabim načrtovanjem časa. Pripravimo si zdrave obroke vnaprej, vsaj trikrat na teden jejmo doma skuhano hrano.
2. Jejmo dovolj pogosto
Na najbolj kritične dni je najbolj pomembno, da jemo redno – vsake 3 do 4 ure. Dlje kot smo brez hrane, bolj nam pade sladkor in energija. Pripravimo si vmesne prigrizke, ki naj bodo sestavljeni iz sadja, zelenjave, polnovrednih žit in beljakovin.
3. Zavežimo se k aktivnemu življenju
Po ‘norem’ delovnem dnevu je zadnja stvar, ki si jo želimo, oditi na vadbo. A s tem še ni vse izgubljeno – odkrijmo druge načine, kako gibanje vkomponirati skozi celoten dan. Če smo aktivni, imamo več energije.
4. Razidimo se z avtomati
Ko smo lačni in nimamo veliko časa, je najlažje poseči po hitrih prigrizkih – iz trgovin, bencinskih črpalk in iz avtomatov. Mastni čipsi, slane palčke in sladkor, sladkor, sladkor. Vse to nam sicer res bliskovito hitro dvigne energijo, a kmalu zatem nam ta močno upade. Namesto tega nutricionisti svetujejo – zdrave prigrizke, uganili ste!
5. Pitje
December je sicer nemalokrat povezan s pitjem, a tule mislimo na vodo. Če mine več ur, odkar smo šli nazadnje na stranišče, je to že znak, da premalo pijemo. Dehidracija pa se lahko tudi ‘zamaskira’ v lakoto – pred jedjo popijemo kozarec vode in preverimo.
6. Svež zrak
Ko smo prezasuti z delom, si včasih ne znamo vzeti odmora. Tudi jemo kar za računalnikom. A že pet minut na svežem zraku nas lahko umiri in nam pomaga, da se lažje ponovno fokusiramo.
7. Recite ne ekranom
Pri delu zremo v računalniški ekran, med prostimi trenutki v telefon. Zvečer pa v televizijo in ponovno računalnik, v postelji še v telefon? V stresnih dneh je še posebej pomembno, da vsaj 2 uri pred spanjem ne zremo v noben ekran.
Vir: FastCompany