Kaj se bo zgodilo z našim planetom, je odvisno od nas samih

15. oktobra, 2018

Poročilo IPPC o posledicah podnebnih sprememb je v preteklih dneh dvignilo precej prahu. V njem so vodilni znanstveniki predstavili dokaze, da lahko številne nevarne posledice globalnega segrevanja v prihodnosti preprečimo, a le, če ne presežemo meje segrevanja 1,5 °C. Ta cilj je še vedno dosegljiv, vendar le s hitrimi in daljnosežnimi spremembami v vseh sektorjih gospodarstva.

Odzivi na poročilo v Sloveniji

Minister za okolje in prostor Jure Leben je poročilo komentiral takole: »Prvi izsledki poročila kažejo, da nam je planet že davno podelil rumen karton. Rumen karton za velike besede, ki jih nismo – ne samo v Sloveniji, ampak po celem svetu – znali prevesti v dejanja. Rumen karton za vse izgovore, ki smo jih vsi skupaj iskali za nezadostno ukrepanje na področju podnebnih sprememb. Rumen karton za vsak odložen odpadek, za vsako emisijo. Varovanje okolja bo morala postati osrednja skrb ne samo vsake izmed držav, ampak vsakega posameznika. Gre za izziv, ki povezuje svet in vsakega izmed nas. Kot rad rečem: na področju varovanja okolja kot civilizacija pademo ali obstanemo. Sam bom kot okoljski minister stremel k zaščiti okolja in vsak dan delal pogumne korake, da nam planet ne izreče zadnjega rdečega kartona.«

Ne potrebujemo sladkih besed …

Predstavnica Greenpeace Slovenije, Katja Huš, je opomnila, da imamo na voljo vse znanje in tehnologije: »Zdajšnja vlada mora prekiniti s škodljivimi politikami preteklih let. Prav tako ne potrebujemo sladkih besed, temveč konkretne in premišljene spremembe, ki bodo v dobro vseh nas: z našim denarjem se ne sme več hraniti umazane energije, v naslednjih letih moramo zmanjšati število avtomobilov na cestah in olajšati uporabo vlakov, stavbe, v katerih bivamo in delamo, moramo narediti manj potratne, ljudem omogočiti, da skupaj postavljajo sončne elektrarne in vetrnice, vlada pa se mora skupaj z delavci začeti pripravljati na predčasno zapiranje TEŠ.«

… temveč radikalne spremembe

Barbara Kvac, vodja programa Podnebje pri Focusu, društvu za sonaraven razvoj, pa pričakuje, da se bodo besede spremenile v dejanja: »Potreben je takojšnji odziv, namesto postopnih ukrepov so nujne radikalne spremembe. Od vlade pričakujemo ukrepanje v vseh sektorjih, v prvi vrsti pa več vlaganja v energetske prihranke, opustitev rabe fosilnih goriv, začenši s premogom, in prehod na 100 % obnovljive vire. Odpraviti je treba vse subvencije za fosilna goriva ter pospešiti zmanjšanje emisij v prometu in kmetijstvu.«

 

Vir: MOP, Focus, Greenpeace Slovenija

(Visited 114 times, 1 visits today)