Je kurjenje dišečih svečk zdravju nevarno sproščanje?

22. oktobra, 2016

<![CDATA[Kurjenje svečk v jesenskem času postane stalnica številnih domov. Izhlapevajo – poleg prijetnega vonja – v vašem domu tudi kancerogeni toksini?

V tem času je še kako fino prižgati dišečo svečko in si po napornem delavniku pričarati sproščeno atmosfero. Do sem vse lepo in prav, a ko sveča prične goreti, se v zrak – če izbiri nismo posvetili dovolj pozornosti – lahko začnejo spuščajo tudi kancerogeni toksini. To naj ne bi bilo nevarno, če svečo prižgemo le sem in tja, nekajkrat na leto. Ker pa znajo ljubitelji s svečkami pretiravati, je pomembno, da se nakupu posveti nekaj več pozornosti.

Zdravju zagotovo bolj prijazna rešitev je izbira neodišavljenih sveč, saj se za umetnimi dišavami skriva en kup škodljivih kemikalij. Poleg tega pa dišeče sveče dražijo nos, oči in pljuča, lahko vzbudijo alergične reakcije in negativno vplivajo na tiste z astmo. Če pa bi vseeno radi dišečo svečko, izberimo tako, ki je odišavljena z eteričnim oljem, ali še bolje – eterično olje si sami nakapajmo v izparilnik.

Najboljša izbira so naravne sveče, narejene iz čebeljega voska. Tisti malce bolj pogumni si jih lahko izdelate kar sami.

Pri nakupu (in tudi pri domači izdelavi) je potrebno paziti iz kakšnega materiala je stenj (gorilna vrvica). Seveda je najbolje, da je ta iz naravnega materiala – bombaža, lana ali konoplje. Dobro je vedeti, da imajo številne kupljene sveče stenj narejen iz kovinskih nitk, ki vsebujejo svinec. Ta poskrbi za pokončno držo – pa tudi za to, da je že po nekaj (2!) urah vsebnost svinca v zraku nevarna za naše zdravje.
 
Š.Š.]]>

(Visited 119 times, 1 visits today)