Druga največja industrija, takoj za naftno je tekstilna. Letno se v svetu proda 35 milijard kosov oblačil. Večina teh oblačil pristane na odlagališčih in v sežigalnicah.
Tekstilna industrija je ena največjih onesnaževalk okolja, saj le pri obdelavi in barvanju blaga onesnažuje predvsem Azijske reke. Nepopravljiva škoda se prsti dela tudi pri pridelavi bombaža, saj le ta za uspešno rast potrebuje zelo velike količine vode ter škodljivih pesticidov.
Oblačila, zbrana v Sloveniji, odpeljejo v sežigalnice
Že sama proizvodnja poceni oblačil onesnažuje okolje, potem pa ta ista oblačila zaradi slabe kakovosti že po nekaj dneh pristanejo med odpadki ali v zabojnikih za prodajo naprej, ki pa se ne zgodi. V Tekstilnici so opazili, da je marsikatera organizacija, ki je zbirala oblačila za prodajo v zbirne centre, svoja vrata že zaprla. Se sprašujete, zakaj, ko pa v Sloveniji tako pridno zbiramo oblačila? Razlog je seveda spet v kakovosti oblačil. Poceni oblačila so tako slabe kakovosti, da jih v tujini ne sprejemajo več, saj imajo z njimi samo stroške. Da, stroške prevoza v sežigalnice.
Nakupujmo odgovorno
Rešitev se skriva v nas vseh. Industrija hitre mode je močna, bogata in vplivna. Mi kot kupci lahko vplivamo tako, da bomo kupovali kakovostna oblačila, s certifikati trajnostne proizvodnje. Takšna oblačila pa imajo svojo ceno in – prav je tako.
Vir: Tekstilnica in Texile waste