Evropska sredstva za obnovitev in ohranjanje Ljubljanskega barja

30. marca, 2018
Foto: Matevž Lenarčič, STO

Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko je izdala odločitev o podpori za projekt ‘Obnovitev in ohranjanje mokrotnih habitatov na območju Ljubljanskega barja ‘PoLJUBA’’. Cilj projekta je izboljšati stanje kvalifikacijskih habitatnih tipov in vrst na Natura 2000 območju Ljubljansko barje, pri čemer se bo z različnimi ukrepi neposredno izboljšalo stanje naravnega okolja in revitaliziralo kulturno krajino na 126 hektarjih površine.

Vrednost projekta znaša 4,31 milijona evrov, sofinanciran pa bo v vrednosti 4,12 milijona evrov, pri čemer bo 80 % sredstev prispeval Evropski sklad za regionalni razvoj, 20 %pa Slovenija. Vodilni partner projekta je Javni zavod Krajinski park Ljubljansko barje, drugi partnerji v projektu pa so Zavod RS za varstvo narave, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije ter Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije.

Barjanski okarček (Foto: Rudi Verovnik)
Barjanski okarček (Foto: Rudi Verovnik)

Za izboljšanje stanja habitatov in vrst

S projektnimi aktivnostmi se bo na Ljubljanskem barju izboljšalo stanje treh habitatnih tipov :Travniki s prevladujočo stožko, Nižinski ekstenzivno gojeni travniki in Bazična nizka barja, in osmih vrst :strašničin mravljiščar, barjanski okarček, močvirska sklednica, Loeselova grezovka, koščični škratec, kosec, hribski urh in puščavnik. Stanje teh vrst se je zaradi različnih antropogenih dejavnikov, predvsem zaradi intenziviranja kmetijstva in spreminjanja hidroloških razmer, slabšalo.

Foto: Davorin Tome, MOP
Foto: Davorin Tome, MOP

Poudarek na primernem kmetovanju

V projektu bodo, kot zagotavlja Ministrstvo za okolje in prostor, z namenom uveljavitve obravnavanim vrstam in habitatnim tipom primernega kmetovanja odkupljena kritična zemljišča oziroma bo na teh zemljiščih sklenjeno pogodbeno varstvo ali skrbništvo. Primerno kmetovanje se bo na teh površinah izvajalo z ustreznim časom in intenziteto košnje, s prepovedjo gnojenja, naselitvijo avtohtonih vrst itd. Sočasno z izvajanjem primernega kmetovanja se bo odstranjevalo tudi invazivne tujerodne vrste. Velik poudarek v projektu bo tudi na vzpostavitvi naravne barjanske hidrologije. Za močvirsko sklednico in hribskega urha bodo narejena manjša stoječa vodna telesa, za koščičnega škratca pa obnovljeni jarki. Za puščavnika bodo odkupljena habitatna drevesa.

Foto: Jošt Gantar, STO
Foto: Jošt Gantar, STO

Nova krožna pot za obiskovalce

Za namene interpretacije vsebin projekta bo vzpostavljena nova krožna pot na območju Rakove Jelše. Naravovarstveno zgledno urejene površine v okviru tega projekta bodo predvidoma urejene za obiskovalce Barja v projektu ‘Interpretacija biotske raznovrstnosti in dediščine kolišč na Ljubljanskem barju’, ki ga pripravlja Občina Ig.

Vir: MOP

(Visited 117 times, 1 visits today)