Evropa vse bliže koncu zavržene hrane
Ko so lani v Franciji prepovedali metanje ostankov hrane v supermarketih, se je po vsej Evropi pospešilo gibanje za omejitev odpadne hrane.
Junija so evropski poslanci glasovali v korist novih zakonov, s katerimi bi odpravili nepoštene trgovske postopke v trgovinah in trgovskih verigah, ki povzročajo prekomerno proizvodnjo in odpadno hrano. Evropski parlament je pozval tudi k zavezujoči zakonodaji, ki do leta 2030 predvideva polovico manjše živilske odpadke.
Vse več zakonodaje v smeri proti zavrženi hrani
Piotr Barczak iz Evropskega urada za okolje, zveze okoljskih organizacij potrjuje, da zakonodaja o problematiki živilskih odpadkov narašča. Leta 2016 je Francija postala prva država, ki je uvedla takšno prepoved in uvedla globe v višini 75.000 evrov, če trgovina zavrne darovanje odvečne hrano v dobrodelne namene. Takrat je tudi Italija podjetjem in kmetom olajšala možnost darovanja hrane v dobrodelne namene in restavracije spodbudila k “doggy bag” oz. vrečkam za s seboj v praksi. Do sedaj v italijanskih restavracijah namreč ni bilo v navadi, da hrano, ki je nismo pojedli, odnesemo domov.
60 % manj zavržene hrane
S tovrstno problematiko se je začel ukvarjati tudi parlament Združenega kraljestva, ki razmišlja o zakonodaji za rešitev težav z odvečno hrano. Odbor za okolje, prehrano in podeželje je začel preiskavo in podatki so pokazali, da se po koncu proizvodnje zavrže kar 8 milijonov ton hrane. Njihove raziskave kažejo, da bi se lahko izognili kar 60 % zavržene hrane.
Vir: www.positive.news