Site icon Lupa portal

EU bo zaščitila čebele s prepovedjo uporabe večine neonikotinoidov

Države članice EU so v petek podprle predlog Evropske komisije za nadaljnjo omejitev uporabe treh neonikotinoidov, tj. imidakloprida, klotianidina in tiametoksama. To je posebej odmevalo v ameriških (in britanskih) medijih, kjer takšne zaščite ni na vidiku.

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je v znanstvenem pregledu ugotovila, da uporaba neonikotinoidov na prostem škoduje čebelam.

Če vas zanima, kaj o tem meni Boštjan Noč, predsednik ČZS, naročite majsko številko revije Lupa, ki izide 15.5. in v kateri bomo govorili prav o čebelah, strupih in seveda tudi o prvem svetovnem dnevu čebel!

Problmatični tudi ostali insekticidi in pesticidi

Družina neonikotinoidov sicer poleg prepovedanih zajema še acetamiprid, nitenpiram, nitiazin in tiakloprid. Imidakloprid je najpogosteje uporabljan insekticid na svetu. V primerjavi z organofosfatnimi in karbamatnimi insekticidi so neonikotinoidi manj strupeni za ptice in sesalce kot za žuželke. Nekateri njihovi razgradni produkti so prav tako strupeni za žuželke.

Zaščita čebel izrednega pomena

“Zaščita čebel je za Komisijo pomembna, saj je povezana z biotsko raznovrstnostjo, proizvodnjo hrane in skrbjo za okolje. Danes dogovorjene omejitve presegajo ukrepe, ki veljajo od leta 2013. Vsakršna uporaba navedenih teh aktivnih snovi na prostem bo prepovedana, zadevni neonikotinoidi pa bodo dovoljeni samo v trajnih rastlinjakih, kjer stik s čebelami ni pričakovan,” so sporočili z Evropske komisije, ki bo uredbo sprejela v naslednjih tednih, uporabljati pa se bo začela do konca leta.

 

Vir: Evropska komisija, BBC, Wikipedia

(Visited 68 times, 1 visits today)
Exit mobile version