Digitalna družba: starejši in tehnologija
![starejši in tehnologija](https://www.lupa-portal.si/wp-content/uploads/sites/2/2016/10/technology-1000859_640.jpg)
<![CDATA[Med izpostavljenimi temami letošnjega Festivala za tretje življenjsko obdobje je bilo digitalno medgeneracijsko povezovanje. Tej temi je bila namenjena tudi okrogla miza, ki je opozorila, da je vse bolj digitalna prihodnost velik izziv za starejše.
Družbena vključenost starejših je zato, kot so se strinjali sogovorniki, v veliki meri odvisna od njihove digitalne pismenosti.
Nujnost ustrezne infrastrukture
Predstavnik ljubljanske fakultete za družbene vede in nekdanji šolski minister Jernej Pikalo je, kot poroča STA, poudaril, da se starejšim z digitalnim opismenjevanjem odpira povsem nov svet, ki ga prej niso poznali. Ob tem je spomnil na nujnost sodobne informacijsko-komunikacijske infrastrukture tudi v ruralnih okoljih, za katera običajno ni komercialnega interesa. Pikalo je opozoril na dolžnost države, da v takšnih okoljih s pomočjo evropskih sredstev in javnega denarja zagotovi ustrezno infrastrukturo: “Gradnja informacijsko-komunikacijske infrastrukture ima izjemen razvojni potencial, ki je primerljiv z gradnjo avtocest v Evropi po drugi svetovni vojni.”
Ob tem je Marjan Turk z direktorata za informacijsko družbo pri ministrstvu za javno upravo izpostavil, da je ključni izziv digitalne prihodnosti zagotoviti vključujočo informacijsko družbo, tudi za starejše.
Dobra praksa medgeneracijskega učenja: Simbioza šola
Okrogla miza je kot primer dobre prakse predstavila program Simbioza šola, katere glavni namen je izmenjava znanj in izkušenj med učenci in starejšimi, kjer učenci pri digitalnem opismenjevanju prevzamejo vlogo učiteljev.
Sogovorniki okrogle mize so si bili enotni, da program Simbioza šola predstavlja odličen primer medgeneracijskega povezovanja in sodelovanja. Posebej so pohvalili Osnovno šolo Odranci, ki si je lani prislužila naziv Naj Simbioza šola.
Simbioza je ime, ki ga danes pozna skoraj vsak. In to z razlogom. V zadnjih štirih letih je z vrednotami kot so medgeneracijsko sodelovanje, vseživljenjsko učenje, medsebojno spoštovanje, pomoč sočloveku, prostovoljstvo in dobrodelnost povezala skoraj 35 000 mladih in starejših po vsej Sloveniji! Prejšnja leta je vseslovenska akcija računalniškega opismenjevanja starejših potekala enkrat letno, en teden v oktobru, ker pa se je izkazala za izredno uspešno, smo se odločili, da jo zapeljemo trajnostno. V šolskem letu 2013/2014 smo od marca do junija uspešno izvedli pilotno leto Simbioza šole in ustvarili mrežo 77 Simbioza šol, ki že pokriva celotno Slovenijo!
V šolskem letu 2014/2015 je projekt prvič potekal v okviru trajnostne zgodbe kot smo si jo zamislili. V mrežo Simbioza šol je danes vključenih že 111 osnovnih in srednjih šol po vsej Sloveniji.
Vir: STA, Simbioza
]]>