Letos mineva 10 let, odkar je Slovenije uvedla skupno evropsko valuto evro. Evro je v noči na 1. januar 2007 nadomestil dotedanjo slovensko denarno enoto tolar, takrat staro 15 let.
Do 15. januarja 2007 smo lahko v Sloveniji uporabljali obe valuti – star tolar in nov evro. Od 15. januarja pa je evro postal edino plačilno sredstvo pri nas. Menjava je potekala v razmerju 239,640 tolarja za evro. Obe denarni enoti sta bili v obtoku dva tedna, še pol leta pa so bile cene blaga in storitev še vedno zapisane v evrih in tolarjih.
Slovenski tolar
Slovenski tolar, ki ga je sestavljalo 100 stotinov, je nekdanja uradna denarna enota v Republiki Sloveniji in Evropski uniji. Njegova oznaka po standardu ISO 4217 je SIT, nekaj časa je celo veljala oznaka SLT. Septembra 1992 so bili v obtok izročeni prvi bankovci Republike Slovenije, najprej tisti z vrednostjo 1000, 500 in 100 tolarjev.
Slovenski denar – s čim smo plačevali?
Slovenci smo v preteklih sto letih kar šestkrat menjali državni denar – od avstroogrskih cesarskih kron do evropskega evra. Na ozemlju današnje Slovenije so prebivalci v stik z rimskim denarjem prvič prišli sredi 2. stoletja pred našim štetjem, ko se je začelo trgovanje med rimskimi trgovci in keltskimi plemeni.
Po razpadu Avstro-Ogrske so bile na Slovenskem v obtoku predvsem ‘krone‘. Leta 1920 so krone zamenjali kronsko-dinarski bankovci, na katerih sta bili označeni obe vrednosti. Štiri krone so veljale en dinar. Leta 1923 je ‘dinar‘ postal edina valuta. V letih med 1941 in 1945 je bil na območju Slovenije v veljavi okupacijski denar: nemške marke, lire in madžarski pfeningi. Sto predvojnih dinarjev se je zamenjalo za pet nemških mark ali 30 italijanskih lir ali 10 madžarskih pfenigov.
Po vojni so okupacijski denar zamenjali za ‘dinarje‘. Nikar pa ne smemo pozabiti na denar, ki se je imenoval preprosto bon; bil je zamenljiv z jugoslovanskim dinarjem. Banka Slovenije izročila v obtok vrednostne bone kot začasni, nov denar samostojne države. Najmanjši bon je veljal 1 slovenski tolar, največji pa 1000. Maja 1992 je izdala še bon za 5000 tolarjev. Slovenski boni, nujno potrebni ob zamenjavi z jugoslovanskim dinarjem, so bili izdelani zelo hitro in zato tudi slabše kakovosti. Ker so bili zaradi tega lahek plen ponarejevalcev, je država pripravila projekt izvedbe slovenskih tolarjev.
K. Ž.