Celje s projektom NATURETURNS za regeneracijo urbanega okolja z naravnimi rešitvami

Mestna občina Celje je septembra oddala vlogo za 2. fazo petletnega okoljskega projekta NATURETURNS v programu Obzorje 2020. V projekt ‘naravne rešitve za vključujočo urbano regeneracijo’ je vključenih 37 partnerjev.
Mestna občina Celje se aktivno vključuje v transnacionalne projekte, v katerih pridobiva nova znanja in spoznava dobre prakse že izvedenih projektov v Evropi. V projektnem predlogu ‘naravne rešitve za vključujočo urbano regeneracijo NATURETURNS’ želi pridobiti sofinanciranje za določitev metod bioremediacije. “Za čiščenje okolja, ki je onesnaženo z različnimi onesnaževali, se uporabljajo biološki procesi za razgradnjo ali odstranitev onesnaževal. Poznamo npr. fitoremediacijo, ki poteka s pomočjo različnih vrst rastlin, ki s svojo rastjo čistijo onesnaževala v tleh. Poznamo tudi bioremediacijo s pomočjo mikroorganizmov, ki kot vir hrane porabljajo določeno onesnaževalo ali pa jih vključijo v svoje metabolne procese,” so pojasnili.
Gre za območje stare Cinkarne in za zemljine, ki bi jo meščani lahko uporabljali za vrtičke.
Univerze in tuje zelene dobre prakse
V konzorcij projekta so vključeni univerze, mesta in podjetja, ki se ukvarjajo s t. i. zelenimi rešitvami in izboljšavami. Vodilni partner je Univerza Wageningen (Nizozemska). V konzorciju je skupina mest izvajalcev dobrih praks in mest sledilcev, podjetij, nevladnih organizacij in institucij znanja.
“Sodelovanje MOC v konzorciju bi bilo koristno, saj vključevanje v kvalitetne konzorcije pomeni še dodatno znanje za nadaljevanje aktivnosti na območju stare Cinkarne in sanacijo Celjske kotline. V konzorciju bi bilo mesto Celje v skupini mest sledilcev, kar pomeni, da bi se učilo in povzemalo primere dobrih praks sanacije od drugih (večjih) mest, sodelovali bi z mnogimi strokovnimi tujimi institucijami in tako nadaljevali uspešno mednarodno sodelovanje ter s tem pridobili kredibilnost predlogov na področju rešitev degradiranih območij v Sloveniji,” so še povedali na MOC.
Pri programu Obzorje 2020 je konkurenca v kakovosti in številu konzorcijev zelo velika. V prvi fazi je osnutek projekta MOC prejel najvišje število točk, v drugi fazi pa bi naj sofinanciranje prejeli štirje projekti. Rezultati izbora in dodelitve sofinanciranja bodo znani predvidoma v februarju 2018.
Vir: MOC