Čebelarstvo kot nekoč – drevesno čebelarjanje

16. februarja, 2017

Čebelarstvo, kot ga poznamo danes, se je razvilo razmeroma pozno. Pred tem so v naših krajih čebelarji panje nastavljali v gozdu, v drevesna dupla. Danes v svetu ta tradicionalen način drevesnega čebelarjenja spet prihaja v prakso.

Zgodovina čebelarjenja

Čebelarjenje ima že zelo dolgo zgodovino – sega že v čas po zadnji ledeni dobi, ko so se takrat razvile prve pasme medonosne čebele. Prve dokaze o ukvarjanju s čebelami najdemo na jamskih slikah pred več kot 10.000 let pred našim štetjem.

“Začetki čebelarstva so se pričeli z odtujevanjem medu čebelam, saj je človek pričel med uporabljati kot posladek. Sčasoma ljudje čebel niso več uničevali, da bi prišli do medu, pač pa so odvzeli le del sladkih zalog. Najprej so ljudje pričeli s prenosom čebel iz njihovega doma v bližino naselij. S tem so čebele postale spremljevalec ljudi, ki so jih odnesli s sabo na novo osvojena ozemlja,” pojasnjujejo začetke na Zadrugi za razvoj čebelarstva z.o.o.

Čebelarstvo se je, kot še razlagajo na spletni strani Zadruge, razvijalo skupaj z naprednimi civilizacijami, večinoma v mediteranskem krogu (Egipt, Grčija, Rim). Tu so začeli izdelovati prve panje – iz blata, včasih tudi gline. Ti panji so že omogočali odvzem medu in voska brez ubijanja čebel.

Slovanski panji so bili drevesna dupla

Za Slovane je bil značilen poseben odnos do čebel. “Slovanski panji so dejansko bili panji oziroma drevesna dupla, v katera so naseljevali čebele,” pravijo na Zadrugi.  Za začetke pašnega reda tako štejemo postavljanje panjev po gozdovih – tak način čebelarjenja se je obdržal približno do 18. stoletja, šele kasneje so začeli panje izdelovati iz lesa in jih nameščati v čebelnjake.

Z vračanjem k naravi, se danes ponekod spet vračajo k starim praksam

“Drevesno čebelarjenje je več kot 1000 let stara praksa, ki posnema naraven dom čebel,” pravijo na spletni strani The Natural Beekeeping Trust. Duplo v drevesu je zasnovano tako, da ne poškoduje drevesa in to lahko živi še vrsto let. Sistem od čebelarja zahteva, da nadzor prepusti naravi, naravni evoluciji. “Tak panj deluje več kot 100 let, stane pa nas prav nič,” dodajajo. Zraven pojasnijo, da gre za vzhodnoevropsko tradicionalno čebelarjenje – kjer je duplo oz. panj v živem drevesu.

 

Vir: slovenski-med.si, naturalbeekeepingtrust.org

(Visited 188 times, 1 visits today)