Kampirajte kar pri domačinih na vrtu!

21. junija, 2018

Radi preživljete počitnice pod platneno streho a vas hkrati ne mika gneča avtokampov? Hkrati pa bi želeli najti poceni bivanje sredi najbolj zanimivih mest sveta?

O teh izzivih sta pred nekaj leti razmišljala Belgijca Sebastiaan Schillebeeckx in Wim Vanhorenbeeckm. Na osnovi ideje sta naredila spletno platformo namenjeno ljubiteljem neobičajnega kampiranja Campr . V osnovi deluje podobno, kot mnogo bolj znana spletna platforma Airbnb, namenjena privatni oddaji prenočišč. Le da tukaj gostom ponudijo možnost taborjenja na vrtu, v vrtni hiški, lahko pa tudi v manjšem kampu.

Ustanovitelja sta zbrala mlado delovno ekipo, ki dobro razume potrebe in želje uporabnikov – tako ponudnikov kot iskalcev tovrstnih prenočišč. Pri tem gostom omogočajo enkratno izkušnjo, saj je taborjenje na zasebnem posestvu odlična priložnost za stik z domačini in spoznavanje lokalnega življenja. Omogoča pa vrsto neobičajnih kombinacij, saj se lahko gostje, ki šotorijo dogovorijo še za zajtrk, skupno kuhanje, druženje ali spoznavanje okolice.

Tudi v Sloveniji

Sebastiaan je zamisel testiral kar na domačem vrtu, kjer sta bila nad gosti navdušena tudi starša. Prvi obiskovalci so mamo razveselili s šopkom rož, očeta pa s steklenico vina… Po uspešnem krstu sta ustanovitelja začela pridobivati ponudnike prenočišč – predvsem z vabljivo možnostjo, da se lahko včlanijo brezplačno. Tako imajo iskalci prenočišč danes na voljo okoli šeststo različnih lokacij v štiridesetih državah.

camp-2445212_640

Največ možnosti za takšno kampiranje boste našli na Portugalskem, v Belgiji in Franciji. Na spisku pa so tudi bolj eksotične destinacije, od Kenije, Avstralije pa do Havajev. Tudi Slovenija je kar dobro zastopana, saj ima trenutno več kot dvajset ponudnikov. Večina ponuja domači vrt ali vikend, nekaj pa je tudi uradnih avtokampov ali celo hotelov.

Prenočišče za drobiž

Cene ponudnikov prostora za kampiranje se večinoma gibljejo od 5 do 20 evrov na osebo za nočitev. Najti je mogoče celo prostor za 1 evro na noč a po drugi strani tudi za nekaj sto evrov. Najvišje cene imajo nekateri ekskluzivni ponudniki unikatnih šotorov ali neobičajnih apartmajev – glampinga. Cena je odvisna od udobja, ki ga nudijo, a pogosto je za ponudnika pomembnejše kot zaslužek druženje in spoznavanje podobno mislečih ljudi.

Prostor za kampiranje je včasih kar v gozdu ali na travniku, velikokrat pa na vrtu gostitelja. Včasih tudi v samem središču najbolj turističnih mest! Poleg parcele je praviloma na voljo še uporaba toaletnih prostorov, včasih je pripravljen žar ali pa možna uporaba kuhinje, brezžična internetna povezava postaja že skoraj samoumevna, za malo več razvajanja pa lahko poskrbi celo uporaba bazena ali jakuzzija.

Kako se lotiti campra?

Postopek izbire je enostaven: ponudniki so razvrščeni po državah, poiskati pa jih je mogoče tudi s pomočjo zemljevida. Predstavljeni so s fotografijami in opisom, k lažjemu izboru pa pripomorejo tudi izkušnje gostov. Kontakt s ponudnikom lahko vzpostavite preko spletne platforme, zaželeno pa je, da se čim bolj podrobno predstavite. Če je želeni termin prost, vam Campr pošlje račun. Poravnate ga lahko s kreditno kartico ali preko Pay Pala, gostitelj pa dobi nakazan denar šele po realiziranih nočitvah.

Brezplačno za uporabnike

Spletna platforma je namenjena druženju ljudi, ki radi spoznavajo nove kulture, običaje in se izogibajo uhojenih turističnih poti. Na ta način lahko spoznavajo svet iz drugačne perspektive. Poleg privatnih vrtov boste našli tudi turistične kmetije, ter manjše, zanimive kampe, kjer se lahko gostje družijo in povežejo z upravitelji, saj gre pogosto za družinske projekte. S tem je vzpostavljena osebnostna raven izkušnje, kar predstavlja dodatno vrednost za gosta in gostitelja.

Preprost koncept in brezplačno sodelovanje sta trenutno glavna privlačnost spletne platforme. Zaenkrat tržijo le najbolj izpostavljene prve strani spletne platforme in še te so namenjene le ponudnikom kampiranja. Kako je s plačevanjem dajatev v posameznih državah pa je že druga zgodba…. Številni predpisi, ki urejajo turistične namestitve, namreč niso naklonjeni občasnemu kratkotrajnemu  oddajanju nepremičnin, kar je še posebno dobro znano Slovencem.

 

Igor Fabjan

 

 

 

 

(Visited 189 times, 1 visits today)