Ali nas mora skrbeti taljenje ledu na Antarktiki?
Taljenje ledu igra vedno večjo vlogo pri dvigovanju gladine morja. V prvi polovici 20. stoletja se je povprečno gladina morja dvignila za približno 1,4 mm / leto. Od leta 1993 se je dvigovanje gladine več kot podvojilo na 3,2 mm / leto in od leta 2012 je poskočilo na 4,5 mm / leto.
Kaj se dogaja na Antarktiki?
Nova študija, ki je bila objavljena v reviji Nature s podatki iz različnih satelitov, je pokazala, da se je prispevek taljenja ledu na Antarktiki od leta 1990 povečal približno za 0,2 mm / leto, od leta 2012 pa za 0,6 mm / leto. Pospešeno taljenje ledu na Antarktiki, Grenlandiji in ledenikih je imelo pomembno vlogo pri naraščanju morske gladine. Vprašanje je, ali gre za začasni skok dvigovanja gladine morja, ali nas mora skrbeti za nenehno povečano izgub ledu na Antarktiki.
Druga študija, ki je bila objavljena v Earth`s Future, je pokazala, da je pri scenariju zmerno do visokih emisij ogljika povprečni pričakovani dvig morske gladine do 1 metra do leta 2100. Z upoštevanjem dinamike ledenih plošč Antarktike se dejansko gladina morja lahko dvigne do 1,5 m.
Velika večina sedanje ledene izgube prihaja z zahodne Antarktike, kjer je približno 75 % ledenikov pod morsko gladino. Na vzhodni Antarktiki, ki je do zdaj ostala stabilna, je le okoli 35 % ledenikov pod morsko gladino. Ogrevanje oceanskih voda tali antarktični led od spodaj, kar je še posebej problematično za podvodni led na vzhodni Antarktiki. Raziskave kažejo, da je taljenje zahodne Antarktične ledene plošče neustavljivo.
Vse bo odvisno od Antarktike
Povišanje gladine morja nedvomno predstavlja dolgoročno grožnjo. Količina kratkoročne ogroženosti je v veliki meri odvisna od tega, kako stabilna je ledeniška plošča na Antarktiki.
Vir: The Guardian