Slovenija je nosilka naziva Evropska gastronomska regija 2021
»Slovenija nas je navdušila s svojimi gastronomskimi presežki ter zavezo k trajnostnemu razvoju in z izvedbo vseh aktivnosti v zvezi z njim. Proizvodnja hrane je na visokem kakovostnem nivoju, prav tako sta nas navdušila izjemna ponos in strast vseh, s katerimi smo se srečali, ki ju kažejo pri spoštljivem ravnanju z okoljem. Na nas so pustili velik vtis tudi številni sodelujoči deležniki, ki so se povezali v projekt v prizadevanju, da postane Slovenija svetovno znana zelena država na področju gastronomije, trajnostnega turizma, izobraževanj o prehrani in kakovostne preskrbe s hrano,« je na novinarski konferenci povedala dr. Diane Dodd v imenu strokovne komisije Evropske gastronomske regije. Nato je sporočila izjemno novico za našo državo: Slovenija je nosilka naziva Evropska gastronomska regija 2021.
Mednarodni inštitut za gastronomijo, kulturo, umetnost in turizem IGCAT je Slovenijo po uradni prijavi kandidature marca potrdil za kandidatko za naziv Evropska gastronomska regija 2021. Strokovna komisija jo je med 17. in 20. 7. obiskala z namenom, da na terenu preveri njeno gastronomsko ponudbo, se ločeno sreča s predstavniki 16 deležnikov, ki so pristopili k projektu, in se podrobno seznani s Knjigo kandidature Okusiti Slovenijo, ki jo je uredil prof. dr. Janez Bogataj in ki pomembno prispeva k pridobitvi naziva. Strokovna komisija EGR se je na podlagi pisne prijave, obiska v regiji, predstavitve in razprave odločila, da Slovenijo priporoči upravnemu odboru IGCAT za nosilko naziva Evropska gastronomska regija 2021. Uradni naziv bo Sloveniji podeljen na slovesnosti, ki bo v okviru Evropskega tedna regij in mest potekala 8. 10. v Bruslju, s čimer bo Sloveniji zagotovljena še dodatna pozornost.
Navdušila predvsem povezanost različnih deležnikov
Strokovna komisija se je med obiskom Slovenije srečala v ločenih tematskih skupinah (izobraževanje, kmetijstvo, turizem, kultura) z vsemi predstavniki 16 deležnikov, ki so pristopili k projektu. Tako strokovno komisijo kot IGCAT sta še prav posebej navdušili njihova povezanost v pripravo in izpeljavo kandidature za naziv EGR 2021 ter njihova zaveza, da jo usmerijo v povečevanje kakovosti življenja, izobraževanje na področju zdravega in sonaravnega bivanja ter trajnostnega razvoja gastronomije.
Projekti so predstavljeni tudi v Knjigi kandidature (www.slovenia.info/uploads/publikacije/taste_slovenia/okusiti-slovenijo.pdf), ki je predstavljala pomemben del pri odločanju o primernosti kandidatke za naziv Evropska gastronomska regija 2021. Pod naslovom Okusiti Slovenijo jo je pripravila ekipa pod vodstvom prof. dr. Janeza Bogataja. Knjiga poleg projektov sodelujočih partnerjev med drugim opisuje gastronomske posebnosti Slovenije in njihovo zaščito, čebelarstvo, povezavo gastronomije s turizmom, pa tudi strategijo razvoja gastronomije v povezavi s trajnostjo, inovativnostjo, izobraževanjem in povezovanjem na različnih nivojih, predvsem pa z vključevanjem prebivalstva.
V fokusu tudi potica in čebele
Strokovna komisija EGR je med svojim obiskom Slovenije okušala pestrost njene gastronomske ponudbe. Različne Okuse Slovenije so spoznavali pri kuharskih mojstrih Luku Jezeršku z Dvora Jezeršek 1768, Urošu Štefelinu iz Vile Podvin, Luki Koširju iz Gostišča Grič in Igorju Jagodicu iz Restavracije Strelec, medtem ko jim je vinsko ponudbo Slovenije predstavila Mira Šemič, sommelierka, diplomantka 4. stopnje WSET London, vinska akademičarka in direktorica kulinaričnega vodnika Gault & Millau Slovenija.
Na Bledu so se seznanili s pripravo potice, okušali doma pridelane dobrote turistične kmetije Mulej, znane po sodobnem načinu pridelave mleka, in si ogledali trajnostno usmerjeno ponudbo Garden Villagea Bled, prvega glampinga na svetu, ki je pred kratkim prejel šest zvezdic znamke World of Glamping. V Lukovici so obiskali sadovnjak in Čebelarski center Slovenije, v Mariboru pa Višjo šolo za gostinstvo in turizem, kjer so jim pripravili pokušino prigrizkov z mesno slanino avtohtonega krškopoljskega črnega pasastega prašiča. V Planici nad Framom so spoznali ponudbo iz domače kuhinje Barbare Štern s turistične kmetije Pri Kovačniku, v vinski kleti Zlati grič v Slovenskih Konjicah pa vrhunskih vin. V Ljubljani so si ogledali trgovinico Dobrote Dolenjske in obiskali tržnico s prireditvijo Odprta kuhna.
Slovenija si bo z nazivom Evropska gastronomska regija 2021 prizadevala doseči boljšo kakovost življenja v naši regiji, in sicer s poudarjanjem edinstvene kulinarične kulture, izobraževanji za bolj zdravo in sonaravno življenje ter spodbujanjem inovativnosti v gastronomiji.