Eksotična gomoljnica: Manioka (kasava)
Poleg tropskih sadežev lahko v naših trgovinah vse pogosteje kupimo tudi eksotične gomoljnice. Eni najbolj znanih so gomolji manioke ali kasave.
Visoka zelnata trajnica velja za eno najpomembnejših kulturnih rastlin na območjih z vlažnim tropskim podnebjem. Manioka vsebuje predvsem škrob ter manjše količine vitaminov B1 in C. Gomolji vsebujejo tudi strupen cianid, ki ga odstranimo s kuhanjem. Južnoameriški indijanci so v strupeni mleček pomakali konice puščic. Ponekod so s surovim maniokom delali tudi samomor, samo da ne bi prišli v roke španskim zavojevalcem. Manioko so Portugalci zanesli v Afriko, kjer ga danes največ pridelajo. Precej pa je gojijo tudi v jugovzhodni Aziji.
Manioka je podobna manjšemu grmu z deljenimi listi na dolgih pecljih. Uporabni so predvsem valjasti gomolji, ki dosežejo tudi do deset kilogramov teže. Ločimo dve poglavitni skupini. Beli gomolji so sladki in iz njih pridobivajo škrob. Rumeni gomolji pa so grenki in te gojijo kot zelenjavo. Zaradi strupenega cianida je potrebno gomolje dobro prekuhati in zavreči vodo. Pri novejših in manj grenkih sortah je večina strupa v lupini, zato ga odstranimo že z lupljenjem. Gomolje uporabljamo podobno kot krompir, iz njih pa je mogoče narediti tudi moko. Užitni so tudi mladi listi rastline vendar jih je potrebno prekuhati. V Afriki iz olupljenih gomoljev pripravljajo jed fufu. Narezano manioko kuhajo približno eno uro in nato z lesenim tolkačem stolčejo v nekakošno testo. Iz njega oblikujejo kot jajce velike kroglice ali svaljke, ki jih ocvrejo ali dodajajo juham.
Igor Fabjan