10 neužitnih delov hrane, ki so še vedno presenetljivo uporabni
Ne zavrzite takoj vseh neužitnih delov hrane! Nekaj jih lahko še vedno koristno uporabite, čeprav si morda ne bi mislili.
Skorja lubenice kot afrodiziak
Zelena skorja lubenice, ki jo ponavadi odrežemo proč ter zavržemo, vsebuje vitamin C in B6 ter lahko posladka vaše spolno življenje. V študiji iz leta 2008 so raziskovalci odkrili, da ima lupina lubenice veliko koncentracijo spojine citruin, ki jo naše telo lahko pretvori v aminokislino, ki pomaga pri prekrvavitvi in sprostitvi krvnih žil – da, tudi tam spodaj. Lupino lubenice lahko uporabite v smutiju, ki mu bo dodala nekaj svežine ter sladkobe.
Bananin olupek kot obliž za rane
Kar 40 milijonov ton bananinih olupkov naj bi bilo odvrženo vsako leto, pravi študija iz leta 2013. Bananin olupek lahko uporabite za poliranje usnja (usnje obrišete z zunanjo stranjo, in nato s suho krpo), kot obliž za rane in modrice (notranjo stran olupka položite na rano, da vpije kalij) ali kot gnojilo za rastline (olupek čez noč namočite v vodo, nato z bananino vodo zalijete rože). Bananin olupek pa je tudi užiten. Vseboval naj bi veliko antioksidantov. Dodate ga lahko v jutranji smuti ali pa ga narežete, pokuhate kratkih 10 minut in dodate kateri koli jedi, npr. v indijski zelenjavni curry.
Krompirjevi olupki kot skrivno orožje proti podočnjakom
Krompirjeve olupke lahko uporabite za malo razvajanja. Položite si jih na oči za 10 minut in se sprostite. V krompirju se skriva skrivna sestavina kateholaza, encim, ki osvetli temne madeže na koži. Krompir bo tako pomagal osvetliti temne podočnjake pod vašimi očmi.
Star kruh kot radirka
Poleg krušnih drobtin, lahko star kruh uporabite tudi kot radirko. Če imate na stenah madeže, jih „zradirajte“ s sredico starega kruha. Tekstura, podobna gobi, bo delovala kot radirka in madeže odstranila.
Čebulni olupki kot protivnetno sredstvo
Ovoj okoli čebule, ki ga običajno zavržemo, je bogat s hranili kot je kvercetin – rastlinski pigment, ki lahko prepreči zamašitev arterij, znižuje krvni sladkor in zmanjšuje vnetja. Čeprav čebulni olupki niso užitni, njihove prednosti lahko izkoristite tako, da jih med kuhanjem dodate v juho ali obaro, po koncu kuhanja pa odstranite.
Olivno olje kot odstranjevalec ličil
Olivnega olja, ki mu preteče rok uporabnosti, nikar ne zavrzite! Čeprav je morda že izgubil svoj dišeči okus, ga še vedno lahko uporabite kot odstranjevalec ličil. Prav tako lahko z njim namažete zadrgo, ki se noče odpreti, namažete liste sobne rastline, da bodo videti bolj zdravo, za poliranje čevljev ali ga vmasirate v razpokane tačke svojega psa. Možnosti uporabe olivnega olja so neskončne.
Pomarančna lupina kot odganjalec mravelj
Morda si ne bi mislili, a pomarančna lupina je naravni odganjalec mravelj. Vsebuje olje iz limonena – snovi, ki naravno odganja mravlje. Pomarančno lupino zmiksajte v mešalniku z malo vode in mešanico nanesite na mravljišče in okrog njega. Pomarančna lupina pa ne odganja le mravelj, ne marajo jo niti muhe ali komarji.
Grenivkina lupina znižuje holesterol
Verjetno že veste, da ima grenivka veliko koristi na naše zdravje in prav tako enako velja tudi za njeno lupino, ki jo običajno zavržemo. Lupine grenivke so polne pektina, vlakna, ki pomaga znižati slab holesterol. Iz lupine si lahko pripravite čaj, jo naribate na solato ali jo celo kandirate.
Arašidove luščine kot okolju prijazno mačje stranišče
Želite prihraniti denar pri pesku za mačje stranišče in pomagati pri varovanju okolja? V mačjem stranišču lahko namesto peska uporabite arašidove luščine. Namočite jih v vodo, dodajte nekaj naravnega mila in čezenj potresite malo sode bikarbone. Arašidove lupine so okolju prijaznejše, saj ne vsebujejo kemikalij.
Stebla blitve kot imunski spodbujevalec
Listi blitve so prava poslastica, njeno grenko steblo pa ponavadi zavržemo. A razmislite! Stebla so namreč polna antioksidantov in glutamina – aminokislino, ki spodbuja imunski sistem. Poskusite steblo narezati na kocke, jih pražite 20 minut in začinite z limoninim sokom, sesekljanim česnom, soljo ter poprom. Pa dober tek!