Psihološka svetovalnica: koronavirus in anksioznost

16. marca, 2020
Koronavirus in aksioznost

Epidemija virusa lahko povzroči anksioznost. Na Društvu Kameleon so zato delili nekaj napotkov (povzeto po APA), s katerimi si lahko pomagamo pri uravnavanju občutkov tesnobe, razumeti novice in ohraniti pozitiven vidik glede na situacijo. Delimo jih z vami in dodajamo še nekaj iz naših izkušenj.

1. Umestite informacije v ustrezno perspektivo in prepoznajte dejstva

Informacije sprejemajte le od uradnih institucij in oseb, ki so za to pristojne. Zaupajte. Izogibajte se branju zapisov posameznikov brez ustrezne izobrazbe ali izkušenj. Na spletu je mnogo lažnih novic pa tudi lažnih oglasov.

Sledite tudi priporočilom in ukrepom svoje občine.

2. Mediji da, panika ne

Mediji so pomembno komunikacijsko sredstvo med uradnimi organi in prebivalstvom. Če pri sebi zaznate simptome, kot so anksioznost, tesnoba ali strah, se odločite, da omejite branje in gledanje novic. Ko se samoizolirate, izbirajte novice, ki so za vas relevantne in jih glejte, berite, poslušajte po potrebi.

Če veste, da boste doma dlje časa in imate osnovne potrebe za preživetje, skušajte preživeti kakovosten čas z družino oz. ljudmi, s katerimi ste v bližnjem okolju.

Ne zganjajte panike, pogovarjajte se mirno. Zavedati se morate, da je to najbolje, kar lahko storite zase in za ostale. Človek, ki je v paniki, stori največ napak.

3. Komunikacija z otroki

Otrokom na ustrezen način razložite, kaj se dogaja. Ne prikrivajte informacij, bodite iskreni. Otrok bo začutil, kdaj vas je strah in ste tesnobni, zato je pomembno, da najprej umirite in zbistrite sebe, nato pa se brez anksioznosti pripravite na pogovor. Omejite tudi druženje otrok, ne glede na to, da nimajo šole.

Starši lahko otrokom pomagate preventivno pomagati pri uravnavanju stresa tako, da jih usmerite na rutino in določite urnik obveznosti.

4. Ostanite povezani

Družbena omrežja vam lahko pomagajo pri vzdrževanju osebnih stikov, dobite lahko občutek “normalnosti” in služijo lahko kot ventil za deljenje občutkov in sproščanje stresa. Delite uporabne informacije – ne pa lažnih govoric neznanega izvora.

5. Poiščite dodatno pomoč

Posamezniki, ki občutite pretirano napetost, dalj časa trajajočo žalost ali druge daljše čustvene odzive, ki škodujejo delovni učinkovitosti ali medosebnim odnosom, se lahko obrnete na svetovanje z izkušenim strokovnjakom na področju duševnega zdravja. Psihologi, psihoterapevti ali psihiatri lahko pomagajo pri soočanju s hujšim stresom. Strokovnjaki pomagajo pri iskanju konstruktivnih načinov za obvladovanje neprijetnih čustev.


Društvo za psihološko svetovanje Kameleon brezplačno nudi psihološko spletno svetovanje ter podporo , za daljše ali bolj poglobljene pogovore pa lahko kontaktirate strokovnjaka, ki nudi psihoterapijo prek Skypa ali drugih načinov na daljavo. Izkoristite moč spletnega sveta.

 

(Visited 212 times, 1 visits today)