Počitnice in dopusti so povezani z večjim tveganjem v zvezi s spolnostjo

Čas dopustov
oziroma počitnic je pogosto povezan z večjim tveganjem za prenos spolno prenosljivih okužb in z nenačrtovanimi nosečnostmi. Spolno prenosne kužbe, kot so HIV/aids, virusni hepatitisi, gonoreja, sifilis, humani papiloma virusi, klamidijske okužbe in druge, po vsem svetu in tudi pri nas araščajo.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ugotavljajo, da se kljub temu še vedno veliko ljudi ne zaščiti, zato svetujejo ustrezno zaščito in
varno spolnost.
Pomembnost varne spolnosti in ustrezne informiranosti
Za prebivalce Slovenije je značilno, da radi potujemo. Ker podatki mednarodnih raziskav kažejo, da je čas počitnic in dopustov oziroma novih poznanstev, avantur in intimnih stikov povezan z večjim tveganjem za spolno prenosljive okužbe, je potrebna previdnost. »Zdrava spolnost ni pomembna zgolj s stališča reprečevanja spolno prenosnih okužb in neželenih nosečnosti, ampak je pomemben element zdravega načina življenja in duševnega zdravja,« je povedala Evita Leskovšek z NIJZ in poudarila zaskrbljujoč podatek, da pri nas beležimo povečano stopnjo odkritih okužb s HIV/aidsom.
Raziskava NIJZ’Spolna vzgoja v okviru vzgoje za zdravje v slovenskih srednjih šolah’ je pokazala, da so mladi premalo informirani o polnosti. Tri četrtine mladih, ki je zgodaj imelo spolni odnos, je mnenja, da bi o spolnosti morali vedeti več. Med temi jih je večina dejala, a bi o spolnosti najraje izvedeli več od staršev in pri spolni vzgoji v šoli, ki še vedno ni sistematično urejena. Vendar ista raziskava opozarja tudi na visok delež tistih (59 %), ki so informacije o spolnosti dobili prek interneta, kjer pa informacije niso vedno preverjene in trokovno korektne. Elektronski mediji nam, kot pravijo na NIJZ, po drugi strani ponujajo številne mobilne in spletne aplikacije, ki ponujajo najrazličnejše in pogosto tvegane usluge, tudi spolne. S tem še pospešijo možnost pogostejših stikov med ljudmi, predvsem med mladimi.
Poleg kontracepcije tudi kondom
Odločitev o tem, katera metoda zaščite je najustreznejša, v tej množici informacij in različnih oblik zaščite ni vedno najlažja. »Poleg neželene nosečnosti je treba misliti tudi in predvsem na prenos spolnoprenosljivih bolezni, pred katerimi se najzanesljivejše zaščitimo s kondomom. Medtem ko na primer kontracepcijske tablete ščitijo pred nenačrtovano nosečnostjo, ne predstavljajo zaščite predspolno prenosljivimi okužbami. Zato ob uporabi zanesljive kontracepcije svetujemo dvojno zaščito, to je uporabo zanesljive kontracepcije in hkratno uporabo kondoma oziroma pravilno in predvsem dosledno uporabo kondoma. Kondom mora biti obvezen del prtljage vsakega popotnika in popotnice,« svetuje Evita Leskovšek z NIJZ.
Kako ravnamo ob tveganem spolnem odnosu
V primerunezaščitenega tveganega spolnega odnosa priporočamo obiskzdravnika v primeru znakov okužbe (spremembe na zunanjih spolnih organih, rdečica, bolečine, srbečica, izcedek) oziroma testiranje na virus HIV in viruse hepatitisov. Zgodnje odkrivanje pripomore k boljšemu izidu bolezni in preprečuje širjenje bolezni. Evita Leskovšek z NIJZ pravi: »Mlade je treba spodbujati k odgovorni spolnosti in razmisleku o odlogu spolnega odnosa, predvsem pa dosledno zaščito s kondomov, kadarkoli gre za spolni kontakt za osebo, o kateri nismo popolnoma prepričani, da ni prenašalec spolno prenosljivih okužb.» Prav tako je potrebno tudi odrasle spomniti na tveganja in zaščito, kajti HIV/aids in ostale spolno prenosljive okužbe ne poznajo meja kot tudi ne starostnih omejitev.
Več informacij o zdravi spolnosti na:
- interaktivni
aplikaciji za prepoznavanje in informiranje o spolno prenosljivih
okužbah: https://aspo.mf.uni-lj.si/#/ - spletni strani
o spolnosti za mlade: www.tosemjaz.net - LGBT nasveti za
varnejšo spolnost za MSM ter testiranja na HIV in SPO:
http://kajisces.si