Trd šampon v obliki ploščic

25. aprila, 2016

Za razliko od dolgoletne tradicije umivanja s trdimi mili, so trdi šamponi šele v zadnjem času začeli osvajati kopalnice. Sam proces priprave šamponov v ploščicah je zelo podoben pripravi trdih mil, glavna razlika so sestavine, ki morajo biti prilagojene čiščenju in negi las ter lasišča.

Od šampona v prvi vrsti pričakujemo bogato peno, ki daje občutek, da smo lase resnično dobro oprali. Pri šamponiranju las lahko ploščico šampona vtremo v mokre lase in potem dobro spenimo. Nekaterim je ljubše, da ploščico najprej spenijo med dlanmi in nato spenjeno zmes nanesejo na lase. Nasvet za dolgolase: pri šamponiranju s ploščico se lahko lasje zelo zavozlajo, zato je bolje, da se predhodno spnejo v ”ohlapen” čop. Šampon v ploščici najprej nanesimo le na lasišče in šele potem, ko so lasje na lasišču spenjeni, razpustimo čop in peno z lasišča prenesemo na dolžino las. Tako kot pri vseh šamponi, je tudi pri trdih šamponih pomembno, da jih po končanem pranju temeljito speremo.

O izdelavi doma

Trde šampone v obliki ploščic lahko kupimo v nekaterih trgovinah z naravno ali ročno narejeno kozmetiko, priprava ploščice šampona doma pa zahteva nekaj priprav in previdnosti. Glavni proces pri pripravi trdih šamponov je saponifikacija ali umiljenje (podobno kot pri trdih milih), ki jo izvedemo z umešanjem vodne raztopine natrijevega hidroksida v mešanico naravnih olj in maščob. Pri tem postopku je potrebna previdnost pri temperaturi in sami izvedbi. Zmesi za trdne šamponom potem dodamo še želeno mešanico eteričnih in drugih rastlinskih olj, ki se izberejo glede na namen šampona. Primer: za mastne lase so priporočljiva olja citrusov, rožmarina, sivke ali čajevca.

Trdi šamponi trajajo dlje

Sama uporaba trdih šamponov je vsekakor bolj ekološka kot uporaba klasičnih tekočih šamponov. Pri trdih šamponih uporabimo manj ali nič embalaže (največ kar uporabimo je papir, kamor ploščico zavijemo) in tako prihranimo vsaj eno plastenko na približno dva meseca. Poleg tega pa trdi šamponi trajajo dlje časa kot klasični tekoči. Kar se tiče same formulacije, lahko trde šampone štejemo med ekološke in naravne le v primeru, ko ne vsebujejo umetnih barvil, arom ali konzervansov. Največkrat so ravno dodana sintezna barvila ”problem” pri trdih šamponih na prodajnih policah – proizvajalci jih zelo radi dodajajo in žal so pri večini potrošnikov še vedno velik stimulans k nakupu.

Pri navajanju na uporabo trdih šamponov boste modra potrebovali več časa, saj je na začetku običajno težko najti tistega, ki najbolj ustreza vašemu tipu las. Če se ne morete odločiti, ali bi šampon v obliki ploščice uporabljali ali ne, je idealen čas za prvo testiranje takrat, ko greste na potovanje – majhen košček ploščice bo lažje prenašati s sabo, zavzel bo manj prostora in bo še posebej praktičen, če potujete z letalom.

Nina Špegel

(Visited 291 times, 1 visits today)