Zaščita lesa od A do Ž

10. aprila, 2013

Barvarska sezona je tu! O zaščiti lesa smo se pogovarjali z inženirko Jano Svoljšak, ki v premazni industriji dela že trideset let. Pričela je na razvojnem področju, s katerim je še vedno močno povezana. O sestavi, zakonitostih in omejitvah posameznih barv in lakov ve povedati mnogo zanimivega. Jana Svoljšak danes deluje v Belinki, kjer slovi kot ena njenih najbolj prepoznavnih svetovalcev.

Zgodaj spomladi pričnemo urejati dom in okolico, kamor spada tudi vzdrževanje lesenih ograj in ostalih zunanjih lesenih površin. Kako vemo, kdaj so potrebne obnove?

Spomladi je treba ves les, ki je na naši hiši in njeni okolici, temeljito pregledati. Navadno zima tam, kjer se zadržuje več časa voda ali sneg, poškoduje zaščitne premaze. Če je les zaščiten z lazurami, na površino kanemo kapljico vode. Če se ta vpije v les, bo treba zaščito obnoviti. Kadar je bil les zaščiten z lazurami, ga po pripravi površine premažemo z lazurami. V primeru, da je les bil zaščiten z olji in bil izpostavljen vremenskim vplivom, je ponovno oljenje zagotovo potrebno.

Kaj moramo vedeti pri izbiri zaščite za les?

Vedeti moramo, kakšnim vplivom bo les izpostavljen, ali se nahaja znotraj ali zunaj hiše, in pa tudi, kaj od zaščite pričakujemo. Premazi – lazure in pokrivne barve – na površini lesa naredijo zaščitni film in les ščitijo tako pred mehanskimi kakor tudi vsemi ostalimi vplivi. Površina je po premazovanju vodoodporna in dobro zaščitena pred škodljivimi UV žarki. Če bo les izpostavljen tudi vlagi, pred premazovanjem z lazuro ali pokrivno barvo vedno priporočam še uporabo impregnacije z biocidi, ki prepreči nastanek lesnih škodljivcev. Pri klasičnih premazih lahko izbiramo med takimi, ki so na osnovi organskih topil in sodobnejšimi, ki so na vodni osnovi. Stopnja zaščite, ki jo nudijo, je pri obeh vrstah premazov enaka.

Kaj pa olja za zaščito lesa?

Pri oljih gre za povsem drug princip zaščite, saj gre za sredstva na osnovi naravnih sestavin, ki ne obremenjujejo okolja in so biološko razgradljiva. Olje prepoji lesne pore in s tem površino naredi vodoodbojno, tekstura in naravna barva lesa pa sta po oljenju poudarjeni. Površina je prepustna za vodno paro in ima naraven otip, saj olje na lesu načeloma ne naredi zaščitnega filma (razen zelo tankega, če olje vsebuje tudi dodatek voskov). Vedeti moramo, da je trajanje zaščite pri oljenih lesenih površinah bistveno krajše; medtem ko pri klasičnih premazih govorimo o nekajletni zaščiti, moramo pri oljenem lesu zaščito obnavljati pogosteje. Pri lesenih vrtnih garniturah, ki so najpogosteje oljene, je treba zaščito obnavljati dvakrat na sezono.

Na kaj moramo biti pozorni pri nanosu zaščite za les, ko se opravila lotimo sami? Kakšni so pravi pogoji za to delo (vreme, vlaga, sam potek dela … )?

Les mora biti pred nanašanjem premazov dobro osušen in kakovostno obrušen. Tudi pravilna vgradnja lesa je za dolgotrajno obstojnost velikega pomena – naj na lesu ne zastaja voda, naj ne bo v stiku s tlemi, naj ima čim manj prečnih/čelnih rezov zelo izpostavljenih vremenu … Najprimernejša temperatura zraka je med 15 in 25 °C, relativna vlaga zraka pa pod 65 %. V tem intervalu temperature in zračne vlage je sušenje optimalno. Izogibamo se premazovanju na močnem soncu in zjutraj, ko je les še vlažen od rose. Za delo si pripravimo primerno orodje.

Kaj vse spada v primerno orodje za zaščito lesa?

Za delo potrebujemo brusni papir, čopiče, paličico za premešanje premazov, orodje za odpiranje embalaže, posodo za čiščenje čopičev in primerno topilo, delovne rokavice, lahko tudi zaščitna očala ter primerna oblačila. Za vodne premaze uporabimo sintetične čopiče, za premaze, ki vsebujejo organska topila, pa čopiče iz naravnih ščetin.

Kako se lotimo dela?

Les najprej obrusimo. Elemente, ki bodo izpostavljeni vremenskim vplivom ali pa bodo v vlažnem prostoru, najprej premažemo z impregnacijo, ki bo preprečila nastanek lesnih škodljivcev, ki se v vlagi hitro razvijejo. Po osušitvi impregnacije pa na površino nanesemo še površinski premaz, najpogosteje lazuro. Pri delu upoštevamo navodila za delo, ki so na embalaži. Predvsem je pomembno, da na površine nanesemo priporočeno količino premazov. Vsak naslednji sloj nanašamo, ko je poprejšnji dobro osušen.

Kaj pa nanašanje olja na les, je potek dela podoben?

Ja, potek je res podoben. Pred nanašanjem mora biti površina kakovostno pobrušena, odstranjen ves prah, les pa res dobro osušen. Olje navadno nanašamo s krpami, z gobicami ali s čopiči. Olje na les vedno nanašamo zelo izdatno, ker želimo, da se les z njim prepoji. Nekaj minut počakamo, nato pa z vpojno krpo ali s papirjem s površine natančno zbrišemo vse odvečno olje. Postopek ponovimo po 24 urah sušenja. Kadar les oljimo prvič, je treba površino oljiti navadno večkrat, dokler les olje vpija. Za lepši videz lahko med posameznimi sloji olja površino obrusimo s finim brusnim papirjem in odstranimo ves prah. Tudi po zadnjem sloju olja natančno odstranimo vse odvečno olje in površino spoliramo. Po oljenju je treba vse vpojne materiale (krpe, gobice in papir), ki smo jih uporabili za nanašanje olja, takoj potopiti v vodo ali tesno zapreti v kovinsko posodo, ali jih po uporabi oprati in posušiti oz. kontrolirano zažgati, saj v nasprotnem primeru lahko pride do samovžiga.

Kaj vse vpliva na dobro zaščito lesa?

Kakovostna zaščita je pogojena že z izbiro lesa. Ta mora biti prvovrsten, dobro osušen in kakovostno obdelan. Tudi pravilna vgradnja lesa vpliva na obstojnost zaščite. Če je les izpostavljen vremenskim vplivom ali pa v vlažnem prostoru, ga je treba zaščititi tudi pred napadom škodljivcev. Pri premazovanju, kot rečeno, upoštevamo navodila na embalaži. Posebej pomembne so priporočene porabe posameznega izdelka. Le tako lahko pričakujemo želen videz in dolgotrajno obstojnost zaščite.

Kakšna je učinkovitost naravnih zaščit za les v primerjavi v klasičnimi? Les kot naraven material kaj bolje sprejme naravno zaščito?

Zaščito z lazurami in zaščito z olji v smislu učinkovitosti in obstojnosti zelo težko primerjamo. Medtem ko zaščita s klasičnimi premazi traja nekaj let, zaščita z olji, zlasti zunaj, traja nekaj mesecev. Olje les zgolj prepoji in naredi površino vodoodbojno ter s tem upočasni procese, ki jim je izpostavljen nezaščiten les. Vendar se tisti uporabniki, ki se odločajo za zaščito z olji, zanjo vsekakor ne odločajo zaradi dolgotrajnosti zaščite – gre za sodobnejše, osveščene uporabnike, ki želijo predvsem naravno zaščito lesa. Les želijo obdržati takšen, kot je in so pripravljeni za to narediti nekaj več.

Obstaja še kakšna  malce manj zamudna naravna alternativa?

Kadar uporabniki iščejo ekološko sprejemljivejše premaze, zaradi pomanjkanja časa v sodobnem tempu življenja, niso pa pripravljeni vsakih nekaj mesecev obnavljati oljenih površin, jim običajno svetujem lazure na vodni osnovi. Te običajno nimajo neprijetnega vonja in se hitro sušijo, hkrati pa so po kvaliteti čisto primerljive z izdelki organskih topil.

(Visited 262 times, 1 visits today)